Ekran Videosu Alma | Windows 10 Ekran Kaydı

xbox Game Bar ile Ekran Videosu Alma

 Windows 10 içerisinde üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duymadan kullanabileceğimiz bir çok araç bulunuyor. Bunlardan bir tanesi ise, ekran kaydı veya ekran videosu alma işini gören bir araç. Peki Windows 10’da ekran kaydı nasıl alınır?

Ekran Videosu Alma | Windows 10 Ekran Kaydı

WİNDOWS 10 EKRAN VİDEOSU ALMA YÖNTEMLERİ

    Windows işletim cihazlarında ekran görüntüsü almak için klavyedeki print screen tuşuna basmamız gerektiğini biliyoruz. Ancak ekran videosu kaydetmek için 3. parti yazılımları kullanmamız gerekiyordu. Windows 10 içerisinde getirdiği bir araç ile birlikte artık 3. parti bir yazılıma ihtiyaç duymadan, herkes tek tuşla ekranının kaydını alabiliyor.
    Windows ile birlikte gelen Xbox Game Bar oyuncuların, oyunlarını kaydetmeleri için geliştirilmiş olsa da sadece oyunlarda kullanmak zorunda değilsiniz. Aracı çalıştırmak için Windows + G tuşlarına birlikte basmalısınız. Ardından yapmanız gerekenler şöyle..
    Sol tarafta “yakala” yazan küçük bir pencere göreceksiniz ve bu pencerenin içinde kaydı başlat düğmesine basarak ekran kaydını başlatabilir, yine kaydı durdur diyerek ekran kaydınızı durdurabilirsiniz.
    Windows + G tuşlarına bastıktan sonra ekranınızın üst orta kısmında çıkan çubuk, programın ana unsuru diyebiliriz. Buradan sağda ve solda açık olan pencereleri kapatabilir veya tekrar açabilirsiniz. Yine program üzerinden ayarlar butonuna tıklayarak temel ayarlamalara ulaşmanız mümkün.
    Video kaydınızı tamamladıktan ve kaydı durdur düğmesine tıkladıktan sonra, videolarınız mp4 formatında Videolar klasörünün alt klasörü olan Yakalamalar klasörüne kaydedilir.
    Xbox Game Bar’a sahip değilseniz buraya tıklayarak, windows mağazasından alabilirsiniz.
Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir