Suplingal

Cilt Tipleri ve Cilt Bakım İpuçları 2021

 Cilt Tipleri ve Cilt Bakım İpuçları 2021

 Cilt Tipleri ve Cilt Bakım İpuçları 2021

    İnsanlar yapılarına göre ten yapısı bakımından birbirlerinden farklıdır. Bu farklılıkların içerisinde bir de cilt yapıları yer almaktadır. Kişi kendi cildini tanımadığı zaman yanlış bakım ürünleriyle yüzünde ve cildinde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Cilt teşhisi için sadece çıplak gözle bakmak yeterli olmayabilir. Bazı cilt teşhis ürünleriyle cildinizin yapısını iyi bir şekilde tanıyabilirsiniz. Peki, kaç farklı cilt türü vardır ve bu ciltler için ne şekilde bakım yapılmalıdır? 

Cilt Türleri 

Normal cilt

    Yağ ve asit miktarı uygun olan normal bir cilt türüdür. En kaliteli cilt tipi olan normal ciltlerin genelde gözenekleri belli olmamaktadır. Fakat bu cilt tipi de iyi bakılmazsa ileri ki yaşlarda kuruma eğilimi gösterebilirler. Özellikle genç yaşlarda bu cilt türüne bakım yapılması tavsiye edilmektedir. Bu ciltlerin bakımında aşırı yağlı kremler kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Kuru Cilt

    Kuru ciltler genellikle mat yapıda olmaktadır. Cildin dokusu genellikle düzgün olmakla beraber, dış etkenlere karşı duyarlıdır. Cildi besleyen yağ bezleri yeteri kadar çalışmadığı için cildin yapısı da kurudur. Bu cilt yapısı sürekli neme ihtiyaç duyar. Nem olmadığı zaman da sürekli çatlama eğilimi gösterir. Alında ve yanaklarda kurumalar ve pullanmalar da görülebilir. Yıkandığı zamanda ise leke biçiminde kızarıklıklar görülebilir. Kuru cildin diğer bir özelliği ise siyah nokta ve aknelerin görülmemesidir. Bu cilt türünün en kötü özelliği ise erken yaşlarda bile yüz hatlarından çizgilerin görülmesidir.

Karma Ciltler

    Karma ciltler de hem kuru bölgeler hem de nemli bölgeler yer almaktadır. Bu tür ciltlerde nemli bölgelere ayrı, kuru bölgelere ayrı bakım yapılmalıdır. Hangi bölgelerin yağlı olup olmadığı kontrol edilmeli ve ona göre bakım uygulanmalıdır.

Yağlı Ciltler

    Görünümleri genellikle parlak ve yağlıdır. Gözenekler açıktır. Fazla yağ salgılanması nedeniyle siyah noktalar ve sivilceler bulunmaktadır. Cildin görünümü de bu yüzden oldukça serttir. Bu cilt türlerinde yaşlanma belirtileri çok kolay fark edilebilir. Bu cilt türüne sahip olanlar gece yatmadan önce yüzlerini mutlaka temizlemelidir. Ardından haftada bir kez de olsa peeling yapılmalıdır. 

Cilt Bakım İpuçları

Cilt Bakım İpuçları

    Cilt bakımına çok fazla önem veriyorsanız ilk önce yapmanız gereken şeylerden birisi de vitamin kullanmaktır. Eğer B,C ve D vitaminlerini düzenli alıyorsanız cildinizde belirli değişimleri görmeye başlayacaksınız. Daha sonra cildinizi besleyip nemlendirmeniz gerekmektedir. Bakım kremleri sizler için çok önemlidir. Ayrıca temiz bir cilt yine bakımdan önce en fazla dikkat edilmesi gereken husustur. Bunun akabinde iyi bir şekilde uykunuzu almanız gerekmektedir. İyi bir uyku düzgün bir cilt için olmazsa olmazlar arasındadır. Daha sonra yüz toniği ile ciltlerinizi temizlemeyi ihmal etmemelisiniz. Haftada bir kez yüzünüze peeling yapmanız önerilmektedir. Bunun yanı sıra bol bol su içmeli ve spor yapmalısınız.

2021 makyaj trendleri yazımıza gitmek için buraya tıklayın!

Bu yazıyı paylaş:
Exit mobile version