Kaygı Bozukluğu Nedir?

Duyguların hayatımızdaki rolü çok büyüktür. Kişilik ve karakter oluşumlarımıza katkı sağlar. Bunun yanı sıra bize yön gösterir ve hayatta tutarlar. Duyguların da hayatta her şeyde olduğu gibi bir ölçüsü olmalıdır, bu olmadığı zaman çeşitli bozukluklar meydana gelir. Bunlardan biri de Kaygı durumudur. Peki Kaygı Bozukluğu Nedir?

 

Kaygı Bozukluğu Nedir?
Kaygı Bozukluğu Nedir?

 

Kaygı Bozukluğu Nedir?

Kaygı bozukluğu, içinde bulunulan durumdan duyulan kaygı, endişe ve korku duygularını atlatamama ve bunu sık yaşama durumudur.

Aşırı kaygı duyuyor veya korkuyorsanız öncelikle şunları düşünmekte fayda var :

  • Bu duygu neden şuan ortaya çıktı?
  • Yaşadığımız duyguyu anlayabiliyor muyuz?
  • Korktuğumuzda ne oluyor ve aslında ne olmasını istiyoruz?

 

    Korku ve kaygı, sağlıklı derecelerde olduğu sürece aslında yaşam için oldukça önemlidir. Bizleri tehlikeden koruyan, yaralanmamızı , düşmemizi, yanmamızı, boğulmamızı engelleyen korku ve kaygılarımızdır.

 

    Herhangi bir tehlike algılamamız, bir insanın yüz ifadesini anlayamamamız, durumun sonucunun nereye varacağını kestiremememiz bizleri kaygı durumuna sokabilecek faktörlerden bir kaçı. Bu durumlardan sonra kendimizi güvende veya güvenli bir ortamda bulana kadar kaygılarımızdan kurtulamayız.
    Kaygılardan kurtulmanın en doğal ve basit yolu, konu hakkında bilgi sahibi olmaktır. İyi bildiğimizi düşündüğümüz bir konuda dahi bilmediğimiz şeyler olacaktır. Bunları anlayabilmek ve öğrenmek kaygıyı azaltacaktır.
    Kaygı bozukluğunda öncelikli yapılması gereken, bir doktora görünüp uzman görüşe danışmaktır. Uzman görüşüne danışıldıktan ve gerekli yardım alındıktan sonra ise hayatımızın geri kalanında da bizlere yol gösterici olacak bir kaç alışkanlık edinmekte fayda var.
    İçinde bulunduğunuz, sizi kaygılandıran, durumda öncelikle neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Sizin elinizde olan ve çözebileceğiniz bir durumdaysanız ve kaygı duyuyorsanız, çözümün harekete geçmek olduğunu unutmamalısınız. Hiç zaman kaybetmeden tam da şu an harekete geçmelisiniz. Bunu yaparak, konfor alanınızı kıracak ve soruna çözüm üretmek için çalıştığınızdan kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz.
    Durum hakkında herhangi bir şey yapamıyorsanız ve sizi yine de kaygılandırıyorsa, soruna odaklanmak yerine farklı bir konuya dikkatinizi vermek sizi gereksiz bir kaygıdan kurtaracaktır. Spor yapmak, zihninizi çalıştaracak oyunlar oynamak, haber veya kitap okumak gibi aktiviteler sizleri bulunduğunuz kaygı durumundan hızlıca çıkaracaktır. Tabii bazılarımız bu kaygı problemini diğerlerimizden daha ağır geçiriyor olabilir, bu nedenle kesinlikle bir profesyonele görünmeyi unutmayın.
    Bir başka yöntem ise görmezden gelmektir. Yapılması belki de en zor olan görmezden gelme yöntemini kullanarak ta kaygıdan kurtulmak mümkün elbette. Size kaygı veren durum neyse, bunun hiç olmadığını kendinize telkinleyerek hayatınıza devam etmeye, normal rutininize dönmeye çalışabilir, eğer başarılı olabilirseniz de kaygıdan uzaklaşabilirsiniz.
Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir