Şekelerme Yapmak ve Daha Az Uyumak

 Daha Az Uyumak ve Şekerleme Yapmak 

 Uzun zamandır tartışma konusu olsa da son zamanlarda tekrar gündeme gelen “power nap” alışkanlığı ve Margaret Thatcher, Donald Trump, Boris Johnson gibi isimlerin uyguladığını bildiğimiz şekerleme yapmak ne kadar etkili?

Şekelerme Yapmak ve Daha Az Uyumak
Şekelerme Yapmak ve Daha Az Uyumak

Margaret Thatcher‘ın başbakan olduğu dönemlerde geceleri yalnızca 4 saat uyku uyuduğunu biliyoruz. Donald Trump ise Newyork’taki çalışmaları sırasında 3-4 saat arasında uyuyordu(Başkanlık döneminde de muhtemelen bundan fazla zamanı olmamıştır). Barack Obama bile, tavsiye edilen 7-8 saatin aksine 6 saatlik bir gece uykusu çekiyordu ki Obama, aralarında en çok uyuyan olarak biliniyor.

Son zamanlarda toplumun ışık hızını yakalamaya çalışıyor olması, teknolojinin uyku düzenlerimizi bozması gibi bir çok sebepten ötürü insanlar daha kısa uyumanın ve günü daha verimli geçirmenin yollarını arar oldu. Bu uyku tartışmalarının arasında bir de oyuncu Mark Wahlberg, gece saat 2’de kalkıp 3.15 kahvaltısı yaptığını açıklayınca duyanlar şaşkına döndü.

Boris Johnson‘ın ise gece uykusunu, sabah saatlerinde yaptığı yarım saatlik şekerleme ile desteklediği duyuldu. Bunu yapan ilk politikacı tabii ki Boris değil. Winston Churchill geceleri 4-5 saat uyuyup sabahları da 90 dakika şekerleme yapıyormuş. 

(The Simpsons‘ın Homer’s Odyssey bölümünde de gün içerisinde iki farklı bölümde uyku uyumaktan bahsediliyordu.)

Hatta Google, Silikon Vadisindeki kampüslerinde şekerleme için yataklar bulunuyor(Google: EnergyPods).

Peki gerçekten şekerleme yapmak, yorgunluğu atmaya yardımcı oluyor mu?

 

Şekerleme Yapmak Yorgunluğun Giderilmesine Yardımcı Mıdır?

NHS, çoğu yetişkinin her gece altı ila dokuz saat monofazik uykuya – tek blok dinlenmeye – ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Royal College of Psychiatrists ise gece uykusu çekmekte zorlanıyorsanız, gündüz uykusundan kaçınmanızı tavsiye ediyor. 

Sleep Foundation şekerlemenin herkes için olmadığını söylüyor. Bazıları için şekerleme yapmanın aksi etkiler gösterebileceğini, verimliliği düşürebileceğini belirtiyor. Peki ya, şekerleme yapmaktan keyif alanlar için yararlı bir şey mi bu şekerleme?

Bazı araştırmalar, şekerlemelerin sağlığınız üzerinde, özellikle daha uzun şekerlemeler yaparsanız kardiyovasküler sisteminiz üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabileceğini ve hatta şekerleme faydaları arasında bir cinsiyet eşitsizliği olduğunu göstermiştir( Daha az uyku erkeklerde IQ artışına destek olurken kadınlarda derin uykunun aynı etkiyi yaptığı görünmüş). 

Şekerleme yapmanın belgelenmiş avantajları da var elbet. NASA‘nın, çalışan yorgunluğunun etkisinin nasıl azaltılacağına bakan araştırması, hızlı bir şekerlemenin ardından performansta yaklaşık yüzde 34 ve uyanıklıkta yüzde 54 iyileşme buldu. California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bir saatlik şekerlemenin beyin gücünüzü artırıp geri kazanabileceğini buldu. Harvard Tıp Fakültesi’nden yapılan bir araştırma, uyuklamadan sonra, katılımcılar çalışmanın bilişsel değerlendirme dizisindeki dört testten üçünde önemli gelişme gösterdi. Uyku Vakfı ayrıca şekerlemenin öğrenmeyi geliştirebileceğini, hafıza oluşumuna yardımcı olabileceğini ve duyguları düzenlemeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/boris-johnson-nap-benefits-health-b1789586.html

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir