Genç Yaşta Saç Beyazlaması Neden Olur

Saç beyazlaması neden olur sorusuna bir yığın cevap verebiliriz. Genç yaşta saç beyazlamasının nedenlerinden bir kısmı fiziksel hastalıklardan kaynaklanırken, diğer bir kısmı ise psikolojik bozukluklardan dolayı olur. Bu sebepleri göz önünde bulundururken sadece saç için değil, saç sakal beyazlaması için de geçerli olduğunu unutmayın.

Beyaz saç her zaman bir yaşlılık belirtisi değildir. Erken yaşta saç beyazlamasının bir çok sebebi var ve bunu yaşlılık ile karıştırmayın. Otoimmün hastalıklar da saç telleri beyazlamasına yol açabilir. Saçlara ve sakallara erken yaşlarda, yani 20 li yaşlarda, fazla kimyasal madde sürmemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca saçların renk kaybındaki bir başka faktör, vitamin eksikliğidir. Vitamin eksikliği saç beyazlamasına neden olabilir.

Saçların rengini melanin üretim ile görevli olan hücreler, bu pigmenti üreterek verir. 

Genç Yaşta Saç Beyazlaması Neden Olur

Saç beyazlaması neden olur?

Saçların renginden sorumlu olan melanin adlı pigmentteki azalma, saçların beyazlamasına neden olur. Vücudunuzdaki melanin oranındaki bu düşüşün dışarıdan kaynaklı sebepleri olabileceği gibi, sadece yaş ilerlemesi yüzünden de saçlarınız beyazlayabilir.

Beyazlamalardaki bazı sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Yaşlanma
  • Travmalar
  • Genetik Faktörler
  • Çevresel Nedenler
  • Hipotiroidizm ve Hipofiz Bezi Bozuklukları
  • Pernisiyöz anemi
  • Werner sendromu (Erken yaşlanma hastalığı)
  • Poliosis

Yaşlanma

Saç sakal beyazlamasına neden olan en temel faktör yaşlanmadır. Yaşlanma ile birlikte saçın rengini veren melanin isimli pigmentin azalması, saçların siyah rengini kaybetmesine yol açar. 

Melanin pigmentindeki azalma ile saçın siyah rengindeki azalma doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Ayrıca yaşlı insanların da siyah saçlı olduğunu görmüşsünüzdür. Bu kişiler saç boyası kullanıyor olabilirler veya genetik olarak daha güçlü ve geç beyazlayan saçlara sahiplerdir.

Travmalar

Travmalar saçlarınızda beyazlamalara sebep olur. Ani alınan bir acı haber, psikolojik bunalım, depresyon gibi faktörler saçlarınızı beyazlatmada rol oynayabilir. Daha önce de duymuş olabileceğiniz, bir gecede tüm saçların beyazlaması olayı da nadir görünür bir olay olsa da mümkündür.

Bir gecede saçlarınızın tümünün beyazlaması için belirli bir çıta yok. Böyle bir durum yaşama olasılığınız da oldukça düşük. Yine de bir gece de saçlarınızın bir bölgesinde beyazlama görürseniz, bunun nedeni yüksek ihtimalle yaşadığınız bir travmadır.

Genetik Nedenler

Genetiğiniz saç yapınızda ve saçlarınızın dökülmelerinde rol oynar. Anne babasında erken yaşta saçlarında grileşme, beyazlama veya dökülme olanların aynı durumlarla karşılaşmaları daha olasıdır. 

Anne babanızda böyle bir durum olmasa bile ailenizden geçen genler nedeniyle saçlarınızın erken beyazlaması mümkün. Birinci derece yakınlarının hepsinin erken yaşta saçları dökülse bile sizin saçlarınızda erken yaşlarda böyle bir sorun olmayabilir. Genlerinizin saçların gücünde olduğu gibi saç köklerindeki melanin oranında da etkisi vardır.

Çevresel Nedenler

Saç köklerinizin çevresel faktörlerden çabuk etkilendiğini unutmamakta fayda var. Çevresel nedenlerden de saçlarınızın beyazlaması mümkün.

Kullandığınız şampuan, bakım kremi, çevresel nedenler saçlarınızın sağlığında olduğu gibi, saç dökülmesi ve saçların beyazlamasını etkiler.

Hipotiroidizm ve Hipofiz Bezi Bozuklukları

Hipofiz bezleriniz, tiroid bezlerinizin fonksiyonlarını kontrol ederler. Tiroid bezleriniz ise vücudunuzun sıcaklığını, kalbinizin atış hızını, kan basıncınızı kontrol eder. 

Hipofiz veya tiroid bezlerinizdeki bozukluklar daha fazla az yada daha çok çalışmalarına sebep olur. Bu nedenle saçlarınızda erken beyazlama, dökülme yaşarsınız. 

Pernisiyöz Anemi

Kanınızda yeteri kadar B12 vitamini bulunmaması sonucu ortaya çıkan kansızlığa pernisiyöz anemi denir. B12 vitamini eksikliğinin sebep olduğu bu hastalık vücudun kan üretimini ciddi ölçüde etkiler.

Pernisiyöz anemisi bulunan kişilerin vücudu yeteri kadar sağlıklı alyuvarlar üretemediği için bağışıklık sistemleri zayıflar. Bağışıklık sistemi zayıflayan kişinin saç ve sakallarında beyazlama hatta dökülme olur.

Werner Sendromu

Werner sendromu kalıtsal bir hastalıktır ve genelde bu hastalığa sahip olanlar ergenlik dönemine kadar normal şekilde gelişir. Bu kişiler ergenlik dönemlerinde seslerinde kısılma, ciltlerinde incelme veya kalınlaşma görür ve erken yaşlanma sorunlarıyla karşılaşır. Saçlarda dökülmeler veya beyazlamalar da werner sendromunun neden olduğu erken yaşlanmanın bir sonucudur.

Poliosis

Poliosis saçlarda bölge bölge görülen grilik veya beyazlamalara denir. Doğuştan veya sonradan oluşabilmektedir.

Sağlık sorunları yaşadığımız dönemlerde bağışıklık sistemimizin yanlış çalışması sonucu, saçın bazı bölgelerindeki melanin üreten hücreleri öldürmesi sonucu ortaya çıkar. 

Poliosis genelde kalıtsal bir bozukluktur. Herpes zoster, yaralanmalar veya radyoterapi buna sebep olur.

Poliosis ile bağlantısı olan ve saçlarınızda beyazlamaya sebep olan hastalıklar şunlardır; Saç kıran, Vitiligo, Pielbaldizm, Tüber skleroz Vogt Koyanagi Harada hastalığı, Alezandrini sendromu, Waardenburg sendromu.

"<yoastmark

Genç yaşta saç beyazlaması neden olur?

Genç yaşlarda saçlarınızın dökülme sebepleri şunlardır; travma, genetik sebepler, çevresel sebepler, kan hastalıkları, güçsüz bağışıklık sistemi, werner sendromu. Erken yaşlarda beyazlayan saçlar bir hastalığın habercisi değildir. Saçlardaki beyazlamanın genetik sebeplerden dolayı oluşabileceğini unutmayın. Eğer durumdan kuşku duyuyorsanız bir uzmana danışmaktan çekinmeyin.

Beyaz saçları koparmak sayılarını arttırır mı?

Saçları köklerinden kopardıklarınızda yalnızca köklerine zarar verirsiniz. Köklerine zarar verdiğiniz saçlar, diğer saçların beyazlamasına yol açmaz. Kulaktan kulağa dolaşan bu söylentinin bir kanıtı yok. 

Yine de saç köklerine zarar vermekten uzak durun. Yaşınız ilerledikçe, saç kökleriniz artık görevlerini eskisi kadar iyi yapamayacaklar. Daha öncesinde saç telleri veya saç köklerinin zarar görmesi beyazlarınızı çoğaltmayacağı gibi azaltmayacaktır.

Saç beyazlamasının evde tedavisi

Önceki paragraflarda da bahsettiğimiz üzere, saç beyazlamasının bir sebebi de vitamin eksikliğidir. Vitamin eksikliği, vücudun direncini düşürdüğü gibi saçlarda dökülme ve beyazlamaya sebebiyet verir. 

Bu sorunun önüne geçmek için ise çeşitli kürler denenebilir ancak bunların hiçbirinin kesin çözüm olmadığını unutmayın. Çeşitli kürler denemeden önce D vitamini, E vitamini , Çinko, B12, Demir değerlerinizi ölçtürüp bunlarda düşüklük varsa, doktor yardımıyla düzeltin. 

Vitaminleriniz ve diğer değerleriniz normal seviyelere ulaştıktan sonra saçlarınızın veya sakallarınızın beyazlamasında, dökülmesinde azalma yaşanıyorsa sorun burdadır. 

Tüm değerlerinizin normal çıkması, çok sağlıklı olmanız durumunda bile beyazlama ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, sorun büyük ihtimalle genetik bir faktördür. 

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Op. Dr. A. Feridun Kunak, kendi sunduğu bir televizyon programında, konumuzla ilgili bir bölüm kayda almış. 11 yaşındaki oğlunun saçlarının beyazlamaya başladığını söyleyen anne, kürler ile beyaz saçları durdurmanın yollarını soruyor. İşte o program : 

 

 

 

Başka bir televizyon programında ise Prof. İbrahim Saraçoğlu saçlar için çörek otundan yapılan kürlerden bahsediyor. Soğuk pres yapılmış taze çörek otunu saç beyazlama şikayeti olan 14 yaşındaki izleyicisine önerdi ancak dikkat edilmesi gereken konular var dedi.  

 

 

 

Tekrar hatırlatmakta fayda var, evde yapılan kürler beyazlık sorununuza kesin çözümdür diyemeyiz. Saç, sakallardaki beyazlamanın bir çok sebebi olduğu gibi kürler sizin durumunuzda işe yararken başka birinde hiç etki etmez. 

Son olarak saç ve cilt sağlığınızı korumak, bu ve benzer konularda yaşayacağınız sorunları en aza indirir. Hava kirliliğinden, ırsi faktörlere kadar bir çok şey saçlarınızdaki beyazlamanın sebebi olabilir. 

 

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir