Güneş Lekelerine Çözüm Yolları Nelerdir? 2021 Namütenahi

Güneş Lekelerine Çözüm Yolları Nelerdir? 2021 Namütenahi


Karaciğer lekeleri veya güneş lentijinleri olarak da bilinen güneş lekeleri oldukça yaygındır. Bu lekeler herkeste görünebilir, ancak açık tenli ve 40 yaşından büyük kişilerde daha yaygındır. 

Güneş lekesi, güneş ışığına maruz kaldıktan sonra ciltte oluşan düz kahverengi lekelere verilen isimdir ( UV radyasyonu, melanosit adı verilen pigmentli cilt hücrelerinin çoğalmasına neden olur).

Şekil ve boyut olarak değişir ve genellikle yüzünüz, omuzlarınız, ön kollarınız ve ellerinizin arkası gibi vücudunuzun en çok güneşe maruz kalan bölgelerinde meydana gelirler.

Gerçek güneş lekeleri zararsızdır ve kansersizdir ancak kozmetik amaçlarla tedavi edilebilirler.

Yüzünüzdeki güneş lekelerini gidermek veya azaltmak için evde uygulanabilen ve profesyonel denilebilecek bir kaç prosedür vardır.

Evde Güneş Lekelerine Çözüm

Aşağıdakiler, yüzünüzdeki güneş lekelerinin solmasına veya giderilmesine yardımcı olabilecek evde uygulayabileceğiniz tedavilerdir:

Aloe Vera

Araştırmalar, aloe vera bitkilerinde bulunan aktif bileşikler olan aloesin ve aloinin, güneş lekelerini ve diğer hiperpigmentasyonu hafifletebileceğini göstermiştir.

Meyan kökü özü

Meyan özündeki bazı aktif maddeler, hamile kadınlarda yaygın olan ve “hamilelik maskesi” olarak adlandırılan melazma gibi güneşe maruz kalmanın şiddetlendirdiği güneş lekelerini ve diğer cilt renk değişimlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Güneş lekelerini aydınlatmak için birçok topikal krem ​​meyan kökü özü içerir.

C Vitamini 

Bu doğal antioksidanın, konu cildinize ve güneşe gelince birçok faydası vardır. Topikal L-askorbik asit, cildinizi UVA ve UVB ışınlarından korur, kollajen üretimini destekler ve koyu lekeleri aydınlatmada etkili olduğu bilinmektedir.

E Vitamini 

E vitamini açısından zengin bir diyet ve E vitamini takviyesi almak, güneş hasarına karşı koruma sağlar ve özellikle C vitamini ile birlikte alındığında cildinizin sağlığını iyileştirebilir. E vitamini yağı uygulamak cildinize güneşe karşı daha da fazla koruma sağlar. Güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Elma sirkesi

Elma sirkesinde bulunan asetik asit, cilt pigmentasyonunu hafifletmeye ve cildinizin genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Yeşil çay

Bazı web siteleri, cilde yeşil çay poşetleri sürmenin güneş lekelerinin solmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Yeşil çay poşetlerinin etkinliğine ilişkin özel olarak herhangi bir bilimsel kanıt bulunmasa da, yeşil çay ekstraktının renk açıcı bir etkiye sahip olduğu görünmektedir.

Siyah çay suyu

2011 yılında yapılan bir araştırma, siyah çay suyunun, dört hafta boyunca haftada altı gün olmak üzere günde iki kez uygulandığında kobaylarda bronzlaşmış lekeler üzerinde cilt açıcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

Kırmızı soğan

Kurutulmuş kırmızı soğan kabuğu, 2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre cildi aydınlatabilecek bileşenler içerir.

Limon suyu

Limon suyu uzun zamandır saçları ve cildi aydınlatmak için kullanılmaktadır ve cilt açıcı kremlerde yaygın bir bileşendir. Birçoğu limon suyunun güneş lekelerini azaltma etkisi olduğuna yemin edecek olsa da limon suyu asidiktir ve cildi ve gözleri tahriş etmenin yanı sıra kurumaya da neden olabilir.

Ayran

Ayran içerisindeki laktik asit, cilde uygulandığında güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Süt

Ayran gibi süt, güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilecek laktik asit bakımından yüksektir. Ekşi sütün ciltte renk değişikliğinin tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Bal

Antioksidanlarla dolu olan bal, cilt ürünlerinde yıllardır kullanılmaktadır. Yeni hücre oluşumunu desteklediğine ve cilde uygulandığında güneş lekelerinin solmasına yardımcı olabileceğine inanılıyor.

Reçetesiz satılan kremler

Yüzünüzdeki güneş lekelerini gidermek için eczanelerde evde uygulayabileceğiniz birçok topikal krem ​​bulunmaktadır. Glikolik asit, hidroksi asit, hidrokinon, kojik asit veya deoksarbutin içeren kremleri tercih etmelisiniz!

Profesyonel Güneş Lekesi Giderici Yöntemler

Profesyonel Güneş Lekesi Giderici Yöntemler

Güneş lekelerini giderebilecek veya görünümünü önemli ölçüde azaltabilecek birkaç profesyonel tedavi mevcuttur. Bu tedavilerin tümü eğitimli bir cilt bakım uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Lazerle Cilt Yenileme

Lazerle cilt yenileme sırasında, güneşten zarar görmüş cildi katman katman kaldıran ışık demetlerini vermek için çubuk benzeri bir cihaz kullanılır. Yeni deri daha sonra eski derinin yerine büyür. Yüzdeki lazerle yüzey yenileme, kaç tane güneş lekesinin tedavi edildiğine bağlı olarak 30 dakika ile iki saat arasında sürebilir. İyileşme tipik olarak 10 ila 21 gün arasında sürer.

Yoğun Darbe Işığı (IPL)

IPL, ciltteki güneş lekelerini azaltmak için ışık enerjisi darbeleri kullanır. Bunu, melanini ısıtarak ve yok ederek yapar. Bir IPL seansı genellikle 30 dakikadan az sürer ve çok az acıya neden olur veya hiç ağrı yapmaz. İhtiyaç duyulan seans sayısı kişiden kişiye değişir.

Kriyoterapi

Kriyoterapi, güneş lekelerini ve diğer cilt lezyonlarını sıvı nitrojen solüsyonuyla dondurarak giderir. Güneş lekeleri gibi yüzeysel koyu lekelerin tedavisinde azot oksit (sıvı nitrojen yerine) kullanılabilir, sıvı nitrojen kadar agresif değildir ve kabarmaya neden olma olasılığı daha düşüktür. Kriyoterapi sadece birkaç dakika sürer ve genellikle iyileşme süreci çok kısadır.

Kimyasal Peelingler

Bu prosedür, cilde asit solüsyonu uygulanmasını içerir, bu da sonunda sıyrılıp yeni cilde yol açan kontrollü bir yara oluşturur. Kimyasal peelingler ağrılı olabilir ve birkaç dakika süren yanma hissine neden olabilir, ancak bu soğuk kompresler ve reçetesiz satılan ağrı kesicilerle tedavi edilebilir.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon, aşındırıcı uçlu özel bir aplikatör kullanarak cildinizin en dış tabakasını nazikçe çıkarmayı ve ardından çıkan bu ölü deriyi toplamak için emme işlemleri yapar. Yaklaşık bir saat sürer, çok az acıya neden olur veya hiç ağrı yapmaz ve anestezi gerektirmez. Tedaviden sonra cildiniz pembeleşecek ve gerginleşecektir, pembeleşme ve gerginleşme geçicidir.
Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir