Kaos Gözünüzü Korkutmasın Meditasyon ile Ondan Beslenin

Kaos kaçınılabilecek bir şey değil maalesef. Hepimizin içinde kaostan hoşlanmayan bir taraf var. Hayatımızda zaman zaman olsa da basitlik ve düzen arıyoruz. Her şeyi bir kenara bırakın da, yaptığımız işleri “doğru” yoldan yapmak istiyoruz.

Kaos Gözünüzü Korkutmasın Meditasyon ile Ondan Beslenin

Kaos Nedir?

Kargaşa ve düzensizlik durumudur kaos. Elbette farklı anlamları da var ( matematikte bir kuram, jeolojide kırık arazi, Çin mitolojisinde bir tanrı, Yunan mitolojisinde bir tanrı), ancak günlük yaşantıda düzensizlik anlamıyla kullanılıyor.

Kaotik bir ortamdayken, olayları düzene sokmanın yollarını arıyoruz.

 • Mesela işler çığrından çıktığında, kontrolü elimize almak için çırpınıyoruz. Belki afallıyoruz ve hata yapıyoruz.
 • Bir insan bize sinirlendiği zaman, onun bizi yargılaması hoşumuza gitmiyor. İnsanların bizi nasıl gördüğü konusunda belirsizliğe tahammül edemiyoruz ve belki onlarla tartışıyor, sayıp sövüyoruz.
 • Planladığımız şeyler, olması gerektiği gibi gitmediğinde ise kontrolü elden kaybetmiş hissediyor ve belki kendimizi strese sokuyoruz. Bazen de kendimizi suçluyoruz.
 • Çalışmalarımızı insanlara sunmadan önce ( yazdığımız bir kitap, resimlerimiz vb. ) eleştirilerinden korkuyoruz. Beğenilmeme fikri ve bunun kontrolünün bizde olmaması içimizi kemiriyor ve belki de sırf bu yüzden yıllarca bu çalışmalarımızı yayınlamıyoruz.

Yukardaki örnekler size tanıdık geldi mi? Belki de kaygı, stres, hayal kırıklığı, kendinden şüphe duyma, korkular, erteleme, dikkat dağınıklığı gibi problemlerimizin sebebi kaostur.

Yeni bir işe, kitaba, ilişkiye başladığımızda veya farklı bir yol izlediğimizde kaos ne demek anlıyoruz.

Bunlar tabii ki kötü şeyler değil. Sadece bu şekilde tepki veriyoruz ve kaos nedir bunu anlamaya çalışıyoruz. Hatta kaostan beslenmek istiyoruz.

 

Kaostan Beslenmek

Tam da kaotik bir anda rahatlayabilsek, harika olurdu.

 • Boğulma hissi bastırdığı anda stres olmak yerine, sakin kalarak onu kontrol ederdik.
 • Daha ileri gidebilirdik.
 • Aynı anda sadece bir tek konuya odaklanabilirdik.
 • İnsanların yargıları bizi korkutmazdı ve çalışmalarımızı paylaşarak hata yapma lüksüne sahip olurduk. Hata yapma lüksüne sahip olarak başarıya ulaşabilirdik.
 • Başkalarına belli belirsiz hisler yerine merhamet ve şevkat verebilirdik.
 • Meditasyon yapar, yürüyüşe çıkar, güzel bir kitap okur, sağlıklı beslenirdik.
 • Hayatımızı düzene sokacak bir çok şey yapabilirdik.

 

 

Kendini Eğit

Farkında olmadığınız bir sorunu çözemezsiniz. Öncelikle kaotik bir anda kendinizi telkinlemeli ve durumun farkına varmalısınız. Daha sonra bu durumu bir çeşit meditasyon gibi kullanıp, derin nefeslerle rahatlamalısınız.

Kaosu aramanıza gerek bile yok. Muhtemelen şuanda da hissediyorsunuzdur. Dünya size, kendinizi eğitmek için yeterli kaosu her zaman veriyor zaten. Bu bir lütuf.

 1. Kaosun farkına varın ve durun.
 2. Nefes alın. Sırayla karnınız daha sonra ciğerleriniz şişsin. Her nefeste biraz daha rahatlayın.
 3. Bu kaotik hissiyat içerisindeyken rahatlamayı öğrenin. Zihninizde bu kaotik ortamda rahatlamak için materyal arayın.
 4. Nefes almaya devam edin. Her bir nefesi bu düzensizlik ve belirsizliğe doğru çekin.
 5. Bunları tekrar edin.

Doğamız gereği düzeni ve kesin olan şeylere eğiliriz. Her ne kadar düzensizlik çekici gelse de, içimizdeki düzene hayran olan bu his muhtemelen doğru zaman geldiğinde ortaya çıkacaktır. Bu arayış sayesinde meditasyon yapmak ve kaosun içerisinde rahatlayabilmek sandığınızdan çok daha kolay olmalı.

Meditasyon yaparken kesinlikle kalıplaşmış “hiçbir şey düşünmemek, boşluğa odaklanmak” gibi çırpınışlara girmeyin. Meditasyon sırasında etrafınızın farkına varın, onlardan kaçmayın aksine onları kabullenin. Unutmayın kaçmak hiçbir zaman bir çözüm olmadı, kaçarak değil kabul ederek ve üzerine giderek çözmek en doğrusu ve meyvesi en tatlı olanıdır.

 

Diğer yazılarımıza da göz atmak isterseniz, yandaki bağlantıya tıklayabilirsiniz : Suplingal Ana Sayfa

 

Kaynaklar

Relaxing with chaos

What is chaos?

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir