Kepeğe Ne İyi Gelir Evde Çözüm Yolları 2021 Namütenahi Bakım

Kepeğe Ne İyi Gelir Evde Çözüm Yolları 2021 Namütenahi Bakım
Kepeğe Ne İyi Gelir Evde Çözüm Yolları 2021 Namütenahi Bakım

    Kepeğe ne iyi gelir evde çözüm yolları nelerdir? Kepek için hangi doktora gidilir? Bebeklerde kepek problemi için ne yapmalı?

    Kepek nasıl geçer sorusu bir çoğumuzun yaşantısının bir döneminde cevap aradığı bir sorudur ve bu yazımızda Kepeğe ne iyi gelir evde çözüm yollarından bahsedeceğiz. Endişelenmeye gerek yok, kepek problemini bir tek siz yaşamıyorsunuz. Hatta araştırmalara göre her 2 insandan biri kepek sorunuyla karşı karşıya kalıyor.

Kepek Nedir?

    Kepek, saç derisinin parçalar halinde saç üzerinde görünmesine neden olan bir cilt problemidir. Çeşitli sebeplerden ötürü saç derisi kurur, parçalanır ve saç üzerine çıkar. 

Kepek Neden Olur?

    Kepeğin sebebi şu üç neden ile açıklanır: 

  1. Saç derisindeki sebum adındaki yağlar.
  2. Hassas saç derisi.
  3. Herkesin saçında bulunan bir mikrop.

    Yukarıdaki üç neden birleştiğinde kepek kaçınılmaz oluyor. İnsanların %50’si kepek problemi yaşıyor ve korkulacak bir durum değil. 

Kepek Nasıl Geçer, Kepeğe Ne İyi Gelir Evde Çözüm Yolları

Kepek Nasıl Geçer, Kepeğe Ne İyi Gelir Evde Çözüm Yolları
Kepek Nasıl Geçer, Kepeğe Ne İyi Gelir Evde Çözüm Yolları

    Kepeğe ne iyi gelir evde çözüm yolları arayanlar için öncelikli tavsiyemiz kepek önleyici şampuanlar kullanmak olacaktır. 

    Kepek önleyici şampuan kullanmak istemeyip evde daha doğal yöntemler arayışına girenler için ise aşağıdaki yöntemler işe yarayabilir. 

Sirke

    Sirke kepek sorunu gidermede yardımcı olabilir. 2 kaşık sirkeyi spreyli bir şişeye doldurarak saç diplerinize sıkabilir ve masaj yardımıyla saç derinize yedirebilirsiniz. 10 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı şampuanlayabilirsiniz. 

    Ayrıca 1 fincan sirkeyi 2 bardak soğuk su ile karıştırıp, saçlarınızı şampuanladıktan sonra saçlarınızı bu karışım ile durulayabilirsiniz.

Asprin

    Saçlarınız gür değilse 2, gür ise 3 asprini ezip toz haline getirin. Bu tozu şampuanınızla karıştırıp saçlarınızı şampuanladıktan sonra 3-4 dakika bekleyip durulayın. 

Tuz

    Tuz kepek sorununa bir çözüm değildir ancak halihazırda saçınızda bulunan kepeği dökmeye yardımcıdır. Saçlarınızı yıkamadan önce sofra tuzunu saç diplerinize döküp masaj yaparak var olan kepeği dökebilirsiniz. 

Ağız Gargarası

    Az miktarda ağız gargarasını saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama için kullanabilirsiniz. Ardından tekrar su ile durulamayı unutmayın. Bu kepek sorununuz için saç derinize iyi gelebilir.

 

Karbonat veya kabartma tozu

    Kepek sorunu için en bilindik çözüm yolu karbonat veya kabartma tozu kullanmaktır. Saçlarınızı ıslattıktan sonra bir avuç kabartma tozunu saç derinize döküp masaj yapın. Bu işlemi saçlarınızı yıkamadan önce yapmanız gerekiyor ve haftada en fazla 3 kere yapmanızı, aşırıya kaçmamanızı tavsiye ediyoruz.

    Ayrıca bu işlemi yapacaksanız saçlarınızı yıkamak için şampuan kullanmamalısınız. 

    İşlemin ardından bir kaç gün saçınızda kuruluk görebilirsiniz. Bir süre sonra saç deriniz bu kuruluğu gidermek için yağ üretecek ve saçlarınız tekrar yumuşacık olacaktır.

    Karbonat veya kabartma tozuna alerjiniz olabilir, bu nedenle bu işlemleri yapmadan önce bir doktora danışmanızı öneririz. 

    Kepeğe ne iyi gelir evde çözüm yollarımız bu kadar şimdi diğer sorulara geçelim.

Saç kepeği için hangi doktora gidilir?

    Saçınızdaki kepek sorunu için dermatoloji bölümüne başvurmalısınız.

 

    Aşağıdaki durumlar sizin için geçerliyse bir dermatoloğa görünmeniz gerekiyor demektir: 

  • Kullandığınız kepek önleyici şampuanlar veya evde doğal çözüm yöntemleriniz işe yaramıyorsa
  • Saç derinizde kızarıklık veya şişlik varsa
  • Saç deriniz sık sık kaşınıyorsa
  • Kepeğiniz ciddi seviyedeyse
  • Bağışıklık sisteminizi güçsüz düşürecek başka bir durumunuz veya hastalığınız varsa.

Bebeklerde kepek nasıl geçer?

    Bebeklerdeki kepeklenmenin adı konaktır. Doğal bir durumdur ve genelde 1-2 ay içerisinde geçer. Kimyasal ürünler kullanılması önerilmez.

Saçtaki kepek nasıl geçer?

    Namütenahi blog olarak sizler için hazırladığımız diğer bakım ve sağlık makalelerimizi görmek için yandaki linke tıklayabilirsiniz : Ana Sayfa

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir