Makeup Artist Nasıl Olunur ? | Namütenahi Makyaj

 

Makeup Artist Nasıl Olunur?

Makeup Artist Nasıl Olunur?

Bir makeup artist olmanın hayalini kuruyorsunuz, mesela ünlülerle çalışıyor, yeni trendleri takip ediyor, yeni şeyler deniyorsunuz ve hatta belki de trendleri siz belirliyorsunuz..

Bunlar makeup artist veya makyaj sanatçısı olmayı düşlerken aklımıza gelen senaryolar. Tabii ki bu süslü dünyaya adım atmak için her şey de olduğu gibi sıkı çalışmak gerekiyor. Namütenahi blog olarak sizler için önemli gördüğümüz röportaj ve yazılardan, nasıl makeup artist olabileceğiniz hakkında oldukça değerli bilgiler derledik. 

1- Ödevinizi yapın

Simone Ciafardini 25+ yıllık tecrübesiyle, gerek eğitimcilere gerekse Sephora’ya yön göstermiş bir sanatçı. Simone şöyle söylüyor : “Profesyonellerden öğrenmek, iyi bir makyaj sanatçısı olmak için çok önemlidir ama günlük rutininize pratik (alıştırma) yapmayı eklemek de kritiktir. “

İşin eğlencesi, yeni fikirler üretmek de olsa, öncelikle günlük ödevinizi yani pratiğinizi yapmak çok önemli.

2- Trendleri takip edin

Trendleri takip etmek ve yeni yöntemler öğrenmek bir makyaj sanatçısının kariyerinde oldukça önemli bir yer tutuyor. 

3- Sizden önceki artistlerin çalışmalarını araştırın

Modern artistlerin çalışmalarına istediğimiz zaman ulaşmak mümkün ancak iyi ve kalıcı bir sanatçı olmak istiyorsanız sanatın tarihini de bilmeniz gerekir. Böylece eskilerin başarı ve başarısızlıklarından ders alarak kendinizi geliştirmeniz kolaylaşır. 

makyöz nasıl olunur?

4- Çalışmalarınızı saklamayın

Denediğiniz veya çalıştığınız teknikleri-makyajları saklamanıza gerek yok. Bunları sizin gibi sanatçı olmak isteyenlerle paylaşarak fikir alışverişi yapın. Bu, tekniğinizi mükemmelleştirmek için harika bir yöntem!

5- İş ayırmayın

Başlangıçta size gelen işleri kesinlikle ayırmayın. Yapabildiğiniz kadar çok iş yapın ve tecrübe edinin. Büyük işler ararken yitip gitmek yerine kendinizi yavaşça geliştirmek en doğrusudur. 

Unutmayın Roma bir günde kurulmadı.

6- Fangirl olmayın

Katey Denno, ünlü isimlerle çalışan başarılı sanatçı, diyor ki “Bir hizmet sağladığınızı unutmayın, filmlerde gördüğünüz ve hayran olduğunuz insanlarla en iyi arkadaş olmayı denemeyin.” 

Profesyonel olmalısınız, makyajını yaptığınız kişinin makyajını yaparken onu rahat ettirmek, fazla konuşarak veya fangirling yaparak rahatsız etmek işinizi ve kariyerinizi olumsuz etkileyecektir.

Makyöz nasıl olunur?

7- İşinizi Sevin

18 yıldır MAC ile çalışan John Stapleton, ” istek (heves) önemli, 18 yılın artından hala MAC ile çalışıyorum ve tutkum ilk günümde ki kadar güçlü. Beni eşsiz olmaya ve makyaj sanatıyla kendimi ifade etmeye teşvik ediyor…” diyor.

Bu işte ne kadar ilerlerseniz ilerleyin, unutmamanız gereken en önemli şey bu işi en başta neden seçtiğinizdir. Aradan yıllar geçse bile istekle yaptığınız bir işte başarısız olmanız çok zor.

8- Topuklu giymeyin

Düz taban veya spor ayakkabı giymeye alışın. Tüm gün ayakta çalıştıktan sonra günün yorgunluğunu atmak çok önemli olacak çünkü ertesi gün dün’ü tekrar yaşayacaksınız. Topuklu ayakkabı giymek hem performansınızı olumsuz etkileyecek hem de çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkaracaktır.

9- İpuçlarını öğrenin

Mesela hiçbir zaman foundation’ı bileğinizde denemeyin, boynunuzda deneyin. Bunun gibi küçük ipuçlarını öğrenmek işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Makyaj sanatçı olmak için hangi okulları okumak gerekir?

Makyaj sanatçı olmak için hangi okulları okumak gerekir?

Türkiye’de makyaj sanatçısı olmak için herhangi bir okul okumanıza gerek yok ama kendiniz geliştirmek ve tecrübe edinmek için güzellik kursları ve benzer fakülteler (kuaförlük, medya makyajı, güzellik terapisi, saç ve makyaj, tiyatro makyajı vb.) tercih edebilirsiniz. 

Makyöz Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde makyöz maaşları aşağıdaki infografikte göründüğü üzre ortalama 3.050 ₺ civarındadır. Bu ücret, firmaların makyöz ilanları baz alınarak hesaplanmıştır. Kişinin yeteneği, çalışmaları ve tabii ki nerede çalıştığı kazandığı miktarı büyük ölçüde değiştirecektir. 
Makyöz Maaşları Ne Kadar?
Makyöz Maaşları Ne Kadar?

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir