Stresten Burun Kanar Mı Baş Döner Mi? | 2021 Namütenahi Sağlık

 Stresten Burun Kanar Mı?

    Burun kanaması çoğunlukla burnun ön kısmındaki kılcal damar çatlamaları sonucu meydana gelir. Stres doğrudan bir kanama yapmasa da dolaylı yoldan kanama sebebi olabilir. Bu nedenle stresten burun kanar mı sorusuna hem evet, hem hayır cevabını vermek mümkün.
Stresten Burun Kanar Mı Baş Döner Mi? | 2021 Namütenahi Sağlık

Stresten Baş Döner Mi?

Baş dönmesi bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra yorgunluk, uykusuzluk gibi basit bir sebepten dolayı da baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Yoğun stresin de etkisiyle ortaya çıkan sebeplerden dolayı baş dönmesi yaşamanız mümkün. 
Psikolog Emrah Polat, “Yapılan araştırmalarda organik bir neden bulunmaması ‘Psikojenik baş dönmesi” tanısını akla getirir.” diyor. Stresten baş döner mi sorusuna da evet olarak cevap vermek mümkün.

Stres Nedir?

Stres Nedir?

Stres beynin her türlü istek ve tehlikeye tepkisidir. Fiziki bir tehdit ortamında olmasak bile, düşsel olarak bir tehlike söz konusu olduğunda beynimiz buna hayatta kalma içgüdüsü olarak bir cevap verir. Stres beynin bu cevaplama yöntemlerinden biridir. 
Yukarıda bahsedildiği gibi stres aslında beynin savunma mekanizmasıdır. Doğru miktarlarda hayat kurtarır ve kalitesini arttırır. Günlük yaşantımızda fazlasıyla strese maruz kalmak ise her zaman olması gerektiği gibi hayat kurtarmayabilir. 
Stres ve anksiyete bozukluğunun bir bozukluk olup olmadığını öğrenmek için öncelikle bir doktora görünülmeli ve tanı konulmalıdır. Uzman görüşüyle stres bozukluğu olduğu kanısına varılırsa, gerekli tedbirler alınmalı. Bu tedbirlerden bazılarını da sizler için derlediğimiz yazımızda bulabilirsiniz : Kaygı Bozukluğu Nedir?
Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir