100 şahıstan 3’ünde vertigoya rastlanıyor

Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Diğdem Yıldız, vertigonun istikrar sisteminin bozulmasına bağlı gelişen, ekseriyetle iç kulak hastalıkları yahut beyin ve beyincikle ilgili kimi meselelerden kaynaklı ortaya çıkan bir sıhhat sorunu olduğunu belirtti. Uzm. Dr. Diğdem Yıldız, vertigonun teşhisinde baş dönmesi ve istikrar bozukluğu ile birlikte kıymetlendirilmesi gereken belirtilerin kulak çınlaması, kulakta basınç hissi, işitme sorunları, mide bulantısı ve kusma, olağandışı göz hareketleri, çift görme, uykuya eğilim, şuur bulanıklığı, uyum bozukluğu, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı olduğunu söz etti.

Vertigo teşhisi nasıl konulur

Vertigo teşhisinin konulmasının akabinde hastalarda istikrar sisteminde bozukluğa neden olan problemlere yönelik gerekli araştırmaların yapılması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Yıldız, “Migren, merkezi hudut sistemindeki kanama yahut kan damarlarındaki tıkanıklıklara bağlı beslenme bozuklukları, multipl skleroz, çeşitli beyin tümörleri, parkinson hastalığı v.b. hastalıklar istikrarın bozulmasına neden olabilir.” dedi.

Vertigo şikayetleriyle hastanelere başvuran hastalarda tabip tarafından ayrıntılı tıbbi hikayenin alınması ve fizikî muayenenin teşhisin değerli bir kısmını oluşturduğunu belirten Uzm. Dr. Diğdem Yıldız, şunları söyledi: “Tıbbi hikaye alınırken hastadan şikayetlerin ne kadar müddettir devam ettiği, konum değiştirmeyle yaşanan baş dönmesi probleminin münasebetinin nasıl olduğu, eşlik eden hastalıklar ve kullanılan ilaçların neler olduğu, rastgele bir baş travmasının yaşanıp yaşanmadığı üzere mevzularda bilgi alınır. Şuur bulanıklığı, konuşma bozukluğu ve uyku hali üzere nörolojik sıkıntıların da eşlik edip etmediği öğrenilir. Birtakım kan testleri ile manyetik rezonans görüntüleme (MRG), bilgisayarlı tomografi (BT), renkli Doopler USG üzere görüntüleme teknikleri ile altta yatan meseleye ait ileri araştırmalar yapılabilir.”

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir