Alkol tüketiminde aşırılık ağız kanserine neden oluyor

Birçoğumuz için her saatte bir kişinin ağız kanserinden öldüğü gerçeği şaşırtan gelebilir. Her ne kadar ağız kanseri öteki kanser çeşitleri ortasında en günahsızı olarak bilinse de aslında durum sandığımızın tam karşıtıdır. Başka kanser cinslerine nispeten daha ölümcüldür ve önemsemediğimiz belirtiler istenmeyen sonuçlara davetiye çıkarabilir. Avrasya Hastanesi Radyasyon Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Vecdi Ertekin, alkolün neden olabildiği ağız kanseri ile ilgili bilgiler paylaştı.

Vücudunuz palavra söylemez, bu belirtilere dikkat edin

Birçoğumuz hayatımızın rastgele bir periyodunda ağız sıhhatimizi tehdit eden sorunlarla karşılaşmışızdır. Kolay üzere görünen lezyonlar tahminen de önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Ağız kanseri kimi vakit rastgele bir belirti göstermezken kimi vakit da kişinin hayatını olumsuz etkileyecek belirtiler gösterir. Hastalık; ağız boşluğunda, lisanda, dişte, diş etinde, dudakta ya da orofarenks dediğimiz ağızın gerisinde yer alan bölgede meydana gelir. Bilhassa 45 yaş üstü bireylerde ve erkeklerde görülme sıklığı epey fazladır.

– Ağız içinde, lisanda ya da diş etinde beyaz yahut kırmızı lekelenmeler,

– Uzunluğunda şişlik ve yutkunmada zorlanma,

– Lisan ve çenede hareket zorluğu,

– Ağızda ağrı, uyuşukluk,

– Dişlerde hassasiyet ve ani diş kaybı,

– Seste değişiklik,

– Kanamaya yol açan ve tekrarlayan yaralar belirtiler ortasında sayılabilir ve akabinde kanser görülme riski mümkündür. Ertelemeden uzman bir tabibe gidilmelidir.

Tütün mamulleri, tehlike ögeleri ortasında birinci sıralarda

Ağız kanseri bulaşıcı değildir lakin birtakım faktörler kanser oluşumunu dolaylı da olsa etkilemektedir. Özelikle tütün kullanımı, ağız kanseri sebeplerinin başında gelmekte ve tütün mamullerinin tüketimi kanser riskini arttırmaktadır. Ağız kanseri riskini arttıran bir öbür faktör ise alkol kullanımıdır. Alkol alımının çokluğu ile risk yanlışsız orantılı olarak artmaktadır. Dudak kanserinde de değerli bir hissesi bulunan güneş ışınları sigara tiryakileri için değerli bir risk faktörüdür. Ailede kanser hikayesi olması da hem öteki kanser çeşitlerinde hem de ağız kanserinde hayli tesirli olmakta ve kansere yakalanma riskini arttırmaktadır.

Ağız cerrahı ve diş tabiplerinin de dahil olduğu uzmanlardan oluşan bir grup, teşhis konulduktan sonra her bir hastanın gereksinimine yönelik bir tedavi planı geliştirirler. Genelde en başarılı metot cerrahidir. Böylece hastalığa sebep olan kesim bedenden uzaklaştırılmış olur. Akabinde hastalığın evresi, hastanın genel sıhhat durumu ve patoloji sonuçlarına nazaran kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları ve protonlar üzere yüksek güçlü ışınların kullanıldığı bir formül olan radyasyon tedavisi uygulanır. Bu tedavi prosedürü genelde tek başına kullanılmaz. Daha tesirli olabilmesi için kimyasal bir metot olan kemoterapi ile birlikte uygulanır.

Tüm hastalıklarda olduğu üzere tesirli bir tedavi sonucundan bahsedebilmek için erken teşhis çok kıymetlidir ve ihmallerin bu tıp önemli hastalıklara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Tedbirinizi alın, tehditlere karşı hazırlıklı olun

Her yıl binlerce beşere kanser tanısı konulmakta ve gün geçtikçe artan hasta sayısı kuşkusuz hepimizi huzursuz etmektedir. Bu noktada bilhassa bedenimizin verdiği sinyalleri önemsemek erken teşhis ve tedavi için epey kıymetlidir. Pekala, ağız kanserinde risk faktörlerini ortadan kaldırmak için neler yapılabilir? Bunlar;

– Sigara üzere tütün eserlerinin kullanımı ağız kanseri nedenlerinin başında gelir demiştik. Münasebetiyle sigaradan uzak durulmalı ve tütün çiğnenmemelidir,

– Alkol kullanımında çoka kaçmamaya ve özelikle sigara ile birlikte tüketmemeye dikkat edilmelidir,

– Meyve ve zerzevat tüketimi, sağlıklı yiyeceklerin tüketimi başka tüm hastalıklarda kıymetli olduğu üzere ağız kanserini önlemede de son derece değerlidir,

– Tertipli olarak ağız ve diş bakımı yaptırılmalı ve diş doktoruna gidilmelidir,

– Ağızda gelişen rastgele bir lezyon varsa ihmal edilmeden tedavi edilmelidir. Zira önemsenmeyen kolay yaralar ileriki devirlerde önemli meselelere neden olabilmektedirler.

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir