Çok az yiyerek doyuyorsanız mide felci ile karşı karşıya olabilirsiniz

Mide tembelliği ismiyle de bilinen mide felci, tıp lisanında gastroparezi olarak isimlendirilir. Temel olarak midenin fonksiyonlarını yerine getirmemesi sonucu ortaya çıkan mide felci, mide hareketlerinin azalması yahut büsbütün durmasıdır. Bu durum sindirim sistemi bozukluklarını da beraberinde getirir. Zira mide sindirdiği besinleri ince bağırsağa iletmemeye başlar. Evvelce yarattığı şikayetler sebebiyle kolay bir mide rahatsızlığı olarak görülebilir fakat tedavi edilmediğinde çok daha önemli sonuçlar yaratabilir.

Daima kusma şikayetiniz mi var

Olağan koşullarda midede görülen kasılmalar besinleri küçük modüllere ayırarak besinlerin emilmesi için ince bağırsağa iletir. Mide felcinin geliştiği durumlarda ise mide sindirdiği besinleri ince bağırsağa gönderemez, besinler midede durup fermante epeyce bakteriler üremeye başlar. Sindirilmeyen birtakım besinler katılaşarak mide girişini kapatır. Hastanın mide bulantısı ve kusma şikayeti hissetmesi bu sebeptendir.

Midenin besinleri parçalamasını sağlayan hareketleri vagus sonu denetim eder. Vagus ziyan gördüğünde yahut işlevlerinde azalma görüldüğünde kasılma meydana gelmez ve mide felci oluşur. Bu oluşumun tam olarak neden meydana geldiği bilinmese de birtakım faktörler hastalığın ortaya çıkmasında tesirlidir. Bunlar;

– Yanlış beslenme biçimi,

– Viral enfeksiyonlar,

– Diyabet,

– Cerrahi operasyonlar,

– Merkezi hudut sistemi hastalıkları,

– Bağırsak kasılmalarını azaltan kimi ilaçlar,

– Kollajen doku hastalıklarıdır.

Mide felci en çok bayanlarda görülmekle birlikte herkeste rastlanılabilir. Kişi hayatında bir kere de mide felci geçirebilir, bu durum kronik halede gelebilir. Belirtileri ise şu formdadır; Mide bulantısı, ağız kokusu, kusma, mide ağrısı, mide ekşimesi, öğürme, midede şişkinlik, yemek yemek istememe, iştah kaybı, az yiyerek doyma, kan şekeri düzeyinde düşme, bağışıklık sisteminde zayıflamadır.

Teşhis ve tedavide nasıl bir yol izlenir

Öncelikle hastanın şikayetleri doğrultusunda fiziki muayene yapılır. Daha yanlışsız bir kıymetlendirme için çeşitli testler ve görüntüleme teknikleri istenir. Yetersiz beslenmenin yaratacağı meseleleri tespit etmek hedefiyle kan testi yapılır. Bunun yanı sıra endoskopik ve radyolojik görüntüleme, elektrogastrografi, mide boşalım vakit ölçümü, smartpill, gastroduodenalmanometri istenerek gerçek sonuca ulaşmak amaçlanır.

Tedavinin seyri hastanın yaşı, kullanılan ilaçlara karşı toleransı ve hastalığın boyutuna nazaran farklılık gösterir. Mide felci kronik bir hastalık olduğundan yapılacak uygulamalar hastalığı ortadan kaldırmaz lakin şikayetleri denetim altına alır. Bu noktada medikal ilaç, cerrahi ve endeskopik metotların yanı sıra diyet uygulaması da tedavinin ana yaklaşımlarını oluşturur.

Mide felci yaşayan bireyler beslenme konusunda çok dikkatli olmalı ve yanlış beslenmeden uzak durmalıdır. Bu noktada mide felci geçirmiş şahıslar aşağıda yer alan ipuçlarını hayatlarına dahil edebilir. Bunlar;

– Yemek yerken besinler çok çiğnenmeli,

– Midenin daha süratli boşalması için porsiyonlar küçültülmeli,

– Yağlı besinlerin sindirimi güç olduğundan yağlı besinlerin tüketilmesine sınırlama getirilmeli,

– Lifli besinler midede daha çok duracağından, lifli besinlerden uzak durulmalı,

– Kuruyemiş üzere sert besinlerden uzak durulmalı,

– Alkol tüketimi azaltılmalıdır.

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir