Dikkat dağınıklığı ile başa çıkmak için 5 öneri

Unutkanlık, işe yahut özel hayata odaklanamama, gerilim üzere faktörleri beraberinde getiren dikkat dağınıklığı, bilhassa son periyotlarda anne ve babaları etkileyen bir sorun olarak dikkat çekiyor. Generali, son devirlerin değerli problemlerinden biri olan dikkat dağınıklığı ile başa çıkmanın yollarını paylaştı.

Dikkat dağınıklığı ile başa çıkmak için 5 öneri

Sosyal izolasyon oluşturun

Günlük hayatta muvaffakiyet ve başarısızlığın temel faktörlerinden biri olan odaklanma yeteneği, dikkat dağınıklığının en büyük nedenleri ortasında sayılmaktadır. Dikkat dağınıklığını önlemek için odaklanmayı engelleyen etkenler ortadan kaldırılmalı ve buna neden olan durumlar yeterli yönetilmelidir. Bunu sağlamak için, toplumsal bir izolasyon alanı oluşturmalı, odağı bozacak şahıslar ve objeler bu ortamdan uzaklaştırmalıdır.

Bir vakit ve iş planı hazırlayın

İş ve toplumsal hayatlarımızda gün içerisinde tamamlamakla yükümlü olduğumuz çok sayıda misyon bulunuyor. Bu vazifeleri yapmanın önündeki en büyük manilerden birini dikkat dağınıklığı oluşturuyor. Bu durumu engellemek için hem iş hem de özel hayata dair bir vakit planı yapmak ve bu plana uymak, tüm işlerin ve ihtiyaçların aksamadan tamamlanmasını sağlayacaktır. Ek olarak, meskenden çalışılan vakitlerde kesinlikle iş ve mesken hayatı ortasında net ve kesin hudutlar çizilmelidir. Bilgisayarı kapatmak konusunda disiplinli olmanın aile ve mesken ile ilgili işlere odaklanmayı kolaylaştıracağı unutulmamalıdır.

Mutlaka küçük molalar verin

Dikkat dağınıklığının en büyük sebeplerinden biri de panik ve gerilimdir. Plan dışında bir şeyle karşılaşıldığında odak süratle dağılır ve dikkat dağınıklığı ortaya çıkar. Bunun için gün içerisinde kısa molalar verilmeli ve yalnızca bireye özel küçük vakit dilimleri oluşturulmalıdır. Ayrıyeten mümkünse gün içinde birkaç kere kısa yürüyüşler yapılması, pak hava alınması ve bedenin esnetilmesi önerilmektedir. Bu halde dikkatin dağılması engellenebilir ve tekrar odaklanma sağlanabilir.

Çevrimdışı olun

Dijitalleşme ve teknolojik gelişmelerin tesiriyle hayatımıza giren akıllı aygıtlar, zihnin birebir anda birçok farklı kanaldan enformasyona maruz kalmasına neden olmaktadır. Dikkatin dağıldığı anlarda akıllı aygıtların kullanımı bırakılmalı, çevrimdışı olunmalı ve tekrar yapılan işe odaklanılmalıdır. Ayrıyeten, makul bir saatten sonra e-posta, bildiriler ve bildirimlerin kapatılması da hem andan keyif almak hem de dikkat dağınıklığının önüne geçmek için yeterli bir adımdır.

Meditasyon işe yarayabilir

Kısa bir mühlet evvel başlayan ve hem ekonomik hem de sıhhat açısından olumsuz bir süreci beraberinde getiren pandemi, yeni ömür normları oluşturmayı ve bu kurallara uymayı bir mecburilik haline getirdi. Bu durum fizikî ve ruhsal sıkıntıların artmasına, memnunluk oranlarının düşmesine ve buna bağlı olarak dikkat dağınıklığı ve odaklanamama üzere sorunların çoğalmasına neden oldu. Bu devirde meditasyon, yoga, pilates, tai chi üzere farklı uygulamalarla ruhsal olarak rahatlama sağlanması ve dikkat dağınıklığı sorununun üstesinden gelinmesi mümkündür. Eğer dikkat dağınıklığı ve misal ruhsal rahatsızlıklar, iş ve özel hayatı olumsuz derecede etkiliyorsa kesinlikle doktora danışılmalı ve tedavi süreci kesinlikle tabip nezaretinde yapılmalıdır.

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir