Google, Cihaz Bulma Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Apple, iOS ekosisteminin sıkı bir biçimde denetim ettiğinden, başka aygıtların bulunmasına yardımcı olabilecek bir aygıt ağı oluşturabildi. Şirket, başka birçok şirket üzere yakın vakitte bir Bluetooth izleyici yayınladı ve Find My ağı sayesinde bu teknolojiyi geliştirdi. Bu bakımdan AirTag’ler, piyasayadaki en tesirli izleyici olma özelliğini de taşıyor. Öte yandan, Google Play Hizmetleri uygulamasının, neredeyse tüm Android aygıtlarda bulunuyor olması sayesinde, Apple kadar büyük bir aygıt ağını bir tek Google oluşturabilir. Görünüşe nazaran, Google da bu gerçeği kabul ediyor ve kendi kitle kaynaklı aygıt ağını oluşturmaya hazırlanıyor.

XDA Developers, Google Play Hizmetleri’nin 21.24.13 sürümünün beta kanalında kullanıma sunulmasıyla, uygulamanın içerisinde bâtın bir kod keşfetti. Kodda yer alan yeni dizeler, Google’ın kullanıcılardan, telefonlarının kendi aygıtlarını ve öteki bireylerin aygıtlarını bulmasına müsaade vermesini istediğini gösteriyor. Bu da Google Play Hizmetleri’nden yararlanan bir “Cihazımı Bul” ağı üzerinde çalışıldığını ortaya koymakta. Google’ın, Play Store’da halihazırda “Cihazımı Bul” isimli bir uygulaması bulunuyor fakat bu uygulama, sadece Google hesabında oturum açmış aygıtları bulabiliyor. Bu yeni ağ devreye girdiğinde ise, öbür Android kullanıcılarının kayıp yahut çalınan aygıtlarının bulunmasına da yardımcı olabilir.

Android, birçok farklı aygıt cinsinde bulunabilse de, 3 milyardan fazla aygıtın büyük bir yüzdesini, işletim sistemini çalıştıran akıllı telefonlar oluşturuyor. Çin dışında satılan Android akıllı telefonların büyük çoğunluğunda, “Play Services” uygulaması evvelden yüklenmiş bir halde kullanıcına sunulmakta. Bu da aygıtların, “Cihazımı Bul” ağına katılmaya hak kazanabilecekleri manasına geliyor. Google Play Hizmetleri, art plan için şirketin bir Android aygıtı satmak isteyen akıllı telefon üreticilerine dağıttığı, Google imali uygulamalar ve hizmetler paketi olan Google Taşınabilir Hizmetleri’nin (GMS) temel bileşenlerinden biri. GMS, Android ekosistemindeki en büyük uygulama mağazası olan Play Store’u da bir ortaya getirmekte. Bu nedenle “Cihazımı Bul” ağı, epey geniş bir ekosisteme hitap edebilecek.

Son olarak, şimdi yeni ağ hakkında pek fazla detaya sahip olmadığımızı belirtelim. Lakin, önümüzdeki günlerde yeni bilgiler ortaya çıkabilir.

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir