Masa başı çalışanları kabusu: Boyun fıtığı

Teknoloji her geçen gün değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Yanımızdan ayırmadığımız telefonlar, bütün işlerimizi halletmemizi sağlayan bilgisayarlar… Sayısız yararları bulunsa da, sıhhati tehdit eden problemleri da ortaya çıkarıyorlar. Bilhassa de masa başı çalışanları üzere saatlerinizi onlarla geçiriyorsanız. Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Şenay Şıldır, hususla ilgili değerli bilgiler veriyor.

Boyun fıtığı nedir ve neden ortaya çıkar

Omurga, bedenimizin hareket kabiliyetini ve dik durmasını sağlar, ortalarından omuriliğin geçtiği ve omur (vertebra) denilen 33 kemikten oluşur. Kuvvetli bağ dokusundan oluşan disk içinde omurlardaki baskıyı azaltacak kıkırdak dokusu vardır.

Travmalar, zorlamalar, kazalar yahut yaşlandıkça diskin merkezi su içeriğini kaybetmesi, diskin yastıklama misyonunu eskisi kadar yeterli yapamaz duruma getirir. Bu durumda boyun fıtığı ortaya çıkar. Diskin merkezi dış katmandaki bir yırtıktan çıkarak sonların ve omuriliğin yer aldığı boşluğa taşar ve boyun fıtığı meydana gelir.

Çoklukla boyun fıtıkları bedenini çok kullanan 20-40 yaş ortası bireylerde görülür. Bunun yanı sıra;

– Ağır yük kaldırma,

– İtme hareketinin çok sık yapılması,

– Aksi bir hareket yapma,

– Uzun mühlet masa başı işte çalışma,

– Uzun saatler bilgisayar başında oturma,

– Cep telefonunu uzun müddet kullanma

– Travma,

– Trafik kazası geçirme,

– Anne/babada boyun fıtığı olması durumunda bağ dokusunda yırtılmalar görülebilir.

Bu belirtileri gösteriyorsanız dikkat

Boyun fıtığının temel belirtisi boyun ağrılarıdır. Fıtığa bağlı olarak yaşanan ağrılar ekseriyetle sırta, kürek kemiğine, başın art tarafına ve parmak uçlarına vurur. Tıpkı vakitte bu bölgelerde uyuşukluk ve güç kaybı da gözlemlenebilir.

Boyun fıtığının en yaygın belirtileri;

– El hünerlerinde azalma,

– Duyu kaybı,

– Elektriklenme,

– Kol ve el kaslarında güç kaybı,

– Sırt, omuz ve kollarda ağrı,

– Reflekslerde zayıflama,

– Kol ve parmaklarda karıncalanma,

– Kolda incelme,

– Kas spazmı,

– Kulak çınlaması,

– Baş dönmesi,

– Yürüme zahmeti,

– Dengesizlik,

– İleri düzeyde idrar ve dışkı tutamama, yürümede zorluk görülebilir.

Teşhis ve tedavi yolu

Hekiminiz kesin teşhis için röntgen sineması, MR ve Bilgisayarlı Tomografi (CT) yolunu kullanabilir. Röntgen sinemaları omurga yıpranıp bozuldukça ortaya çıkan kemik çıkıntıları ve disk aralıklarındaki daralmayı gösterebilir lakin diskin fıtıklaşmasını ya da omurilikten çıkan hudutları gösteremez. Bu noktada en sağlıklı bilgi MR ile alınır. Tüm bunlara ek olarak elektrotanısal test çalışmaları yapılarak bir bel fıtığı sonucu oluşabilecek hudut hasarının bulguları aranabilir.

Tedavideki birinci adım hastanın eğitilmesidir. Hastaya yanlışsız duruş ve oturma konumu öğretilir. Ağır yükler taşımaktan kaçınmak gereklidir. Hastalar tedavi müddetince lokal ısı tedavisinden büyük fayda elde eder. İlaç tedavisi olarak ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılır. Seanslar halinde fizik tedavi uygulanır. Şayet hastanın fıtığı tedaviye karşılık vermiyorsa bu noktada cerrahi sistemlere başvurulur.

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir