Terlemek zayıflatır mı? Spor yaparken terlemek yağ yakar mı?

Sıcak havalarda daha sık terlediğimiz vakit bedende oluşan su kaybı ile kolay kilo verip veremeyeceğimiz akla birinci gelen sorulardan biri oluyor. Pekala kilo vermek isteyen şahısların yaptığı antrenmanlar sonucu terlemesi zayıflamayı kolaylaştırır mı? Terlemek yağ yaktırır mı? İşte cevabı…

Kavurucu sıcakların artmasıyla birlikte ne kadar ince ya da pamuklu kıyafetler giyilirse giyilsin kesinlikle terleme görülür. Kıyafetlerin üzerine su üzere bulaşan terler, kişi üzerinde rahatsızlık hissi uyandırsa da kilo vermek isteyen bireyler için umut verici bir durum olabiliyor. Tatil döneminin açılmaya başlandığı yaz mevsiminde formunu korumak yahut hedeflediği kiloya inmek isteyen şahıslar diyetin yanında ekstra spor yapmaya uğraş gösterebilir. Zayıflamak maksadıyla yapılan ağır yüklü antrenman hareketleri uygulayan bireylerin ortasında geçen muhabbetlerden birisi de terleyince yağ yakıp yakmamanın mümkün olup olmadığıdır. Kişinin bünyesine nazaran değişebilen bu durum kimilerinde ziyadesiyle gerçekleşiyorken kimileri ‘Hiç terlemedim kalori de yakamadım’ diye düşünebiliyor.

Spor salonunda ya da konutta idman hareketleri uygulayan şahısların terlemesi natürel ki olağan bir durumdur. Fakat, aşırılığın her şeyde olduğu üzere burada da ziyanı vardır. Fazla ölçüde terleme ya da hiç terlememe durumu çeşitli sorunlara işaret ediyor olabilir.

İdman esnasında terleme durumu birkaç etkene bağlıdır. Bayanlar erkeklere nazaran daha az terleyebiliyorken, gençler yaşlılardan daha çok terleyebiliyor. Ayrıyeten kilosu fazla olan bireylerde zayıflara nazaran daha fazla terleyebiliyor.

Yapılan çalışmalar, bu durumun nedenini fitness seviyesinin arttıkça bedenin ısısını düzenleyen sistemin daha âlâ çalışmasına bağlıyor. Antreman esnasında çok terliyorsanız sonrasında tartıda çıkan sayı sizi şaşırtmasın.

Bedende kaybedilen su her vakit çok yeterli bir biçimde kalori yakıldığı manasına gelmez. Tıpkı bunun üzere az ter döktüğünüz antremanda yaktığınız kalori kıymetini yansıtmıyor olabilir. Misal, spor yaptığınız yerde havalandırma çalışıyorsa teriniz çabucak kurumuş olabilir.

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir