Windows 11 ile Internet Explorer Devri Bitiyor

25 yıllık geçmişi olan Internet Explorer’ın sonu bir müddettir yaklaşmaktaydı. Microsoft, geçtiğimiz Mayıs ayında, tarayıcının 15 Haziran 2022 tarihinde büsbütün sona ereceğini ve uygulamanın emekli edileceğini duyurmuştu. Fakat tekrar de şirketin birinci atılımının bu olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü Microsoft, geçtiğimiz yıl yayınladığı bir blogda, Internet Explorer 11’in 17 Ağustos 2021 tarihinden itibaren OneDrive, Outlook, Office 365 üzere hizmetlere erişim sağlayamayacağını söylüyordu. Ayrıyeten şirket, 30 Kasım 2020’de de Microsoft Teams’ten tarayıcının takviyesini kaldırmıştı.

Windows’un yeni sürümü Windows 11’in sızdırılmasıyla bir arada, merak edilen değişikliklerden biri de Internet Explorer tarayıcısının, yeni sürümde var olup olmadığı konusuydu. Windows 11’de yüklü programlara göz attığımız vakit, Internet Explorer tarayıcısının var olmadığını görüyoruz. Bu da Chromium tabanlı olmayan eski jenerasyon tarayıcının, Windows’un yeni kuşak sürümünde mevcut olmadığı manasına geliyor. Böylece bir dönemin de sonu gelmiş oluyor.

Internet Explorer’ın, Windows 11’de bulunmuyor oluşu, Windows 95’ten bu yana birinci kere bir Windows sürümünde emektar tarayıcıyı göremeyeceğimiz manasına gelmekte. Google’ın Chrome tarayıcısını kullanıcılara sunmasıyla birlikte popülerliği git gide azalan tarayıcı, Microsoft Edge tarayıcısının çıkmasıyla birlikte popülerliğini yitirdi. Şirket, o günden bu yana Internet Explorer’ı geliştirmeyi durdurdu ve gelişimi büsbütün Chromium tabanlı Edge tarayıcısına adadı.

Chromium tabanlı Microsoft Edge, geçtiğimiz yılın Ocak ayından itibaren kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Bu tarihten sonra tarayıcı, 3 Haziran 2020 tarihinde Windows Update üzerinden dağıtılmaya başlandı ve böylece Windows 10 sürümü ile bütünleşik hale geldi. Microsoft Edge’in popülaritesi bu formda artarken, işletim sisteminde halihazırda Internet Explorer tarayıcısı da bulunuyordu. Lakin, artık bu durum değişiyor. Windows’un yakında resmen yayınlanacak olan yeni sürümü Windows 11’de stok halinde gelen tek tarayıcı Microsoft Edge olacak.

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir