YKS’de başarıyı artıracak son dakika taktikleri

2021 Yüksek Öğretim Kurumları İmtihanı (YKS), bu hafta sonu (26-27 Haziran 2021) yapılacak. İmtihana girenlerin sayısında bu yıl rekor kırıldı ve 2 milyon 600 bini aşan müracaat sayısıyla bugüne kadarki en yüksek müracaat sayısına ulaşıldı. Bu yıl imtihana gireceklerin 1 milyon 600 bini birinci sefer imtihana girecek yeni mezun öğrencilerden oluşuyor. Geri kalan 1 milyonu ise imtihanda tekrar kendini denemek istiyor. Geçen yıl imtihanın ve yerleştirmelerin pandemi atmosferinde yapılmasının bu yılki imtihana müracaat sayısını artırdığı kestirim ediliyor. Hayatlarının en büyük imtihanlarından birini verecek olan üniversite adaylarının korku ve gerilimi gün geçtikçe yükseliyor. Bilhassa de birinci kere YKS imtihanına girecek adayların heyecanı ve telaşı doruk noktada. Müracaatların 1.6 milyonunun birinci sefer imtihana girecek yeni mezun öğrencilerden oluştuğunu belirten Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, çok yüksek olmayan tasanın adayları imtihana motive edeceğini söylüyor.

“Dozajında telaş faydalı”

Beykoz Üniversitesi Genel Sekreteri M. Murat Şentürk, “Sınav telaşı birçok öğrenci için korkulan bir olgu. Fakat çok yüksek olmadıkça tasa makûs bir şey değil. Hatta kaygısızlık daha makûs. Belli seviyede olan tasa, adayın imtihana odaklanmasını sağlar, hatta adayı motive eder” diyor. Çok derdin sorun olduğunun altını çizen Şentürk, şöyle konuşuyor: “Adaylar “kaygılı oldukları için” kaygılanmamalı. Yalnızca şayet çok telaş varsa bu bir meseledir. Nedeni de genelde imtihanda başarısız olmanın dünyanın sonu sanılmasıdır. Adaylar başlarından bu berbat fikirleri atıp, olumlu şeyler düşünerek ve gerçek nefes alma antrenmanları yaparak çok tasalarından kurtulabilirler. Çok korkuyu biraz da etraf tesirler. Daima olumsuz konuşan şahıslarla imtihan üzerine konuşmayın; olumlu beşerlerle konuşmak size güzel gelecektir.”

“Artık daima imtihandan bahsetmeyin”

Velilerin bu süreçte çocuklarına dayanak olması gerektiğini belirten Şentürk, “Çocuğunuz hazırlanabildiği kadar imtihana hazırlandı. Emin olun; imtihanda da elinden geleni yapacaktır. Artık daima imtihandan bahsetmek yalnızca gereksiz korku yükleyecektir. Sırf olumlu şeyler konuşun. Çocuğunuza itimadınızı hissettirin, bunu yaparken de çoka kaçmayın” tavsiyesinde bulunuyor.

İmtihan sırasında adayın kendini daha düzgün hissetmesi ve muvaffakiyetini artırması için soruları nasıl yanıtlaması gerektiğiyle ilgili Şentürk, şu taktikleri veriyor: “Sınava, en düzgün olduğun husustan başlamak sana kendini düzgün hissettirecektir. Vakti yanlışsız kullanmak kıymetli bir öge. Takılıp kaldığın bir soru olursa üzerine büyükçe bir işaret koyup daha sonra o soruya dönmek vakit kaybını engelleyecektir. Bilmediğin soruya hatta emin olmadığın soruya karşılık verme. Her yanlışın doğrularından götüreceğini unutma. Paragraf sorularında evvel soruyu daha sonra paragrafı okumak bu biçim soruları daha kolay çözmene fayda.”

10 unsurluk imtihan başarısı teklifleri

1. İmtihana, en güzel olduğun husustan başla. Böylelikle kendini daha uygun hissedersin.

2. Vakti hakikat kullanmaya dikkat et! Takılıp kaldığın bir soru olursa üzerine büyükçe bir işaret koy, daha sonra o soruya geri dön. Böylelikle vakit kaybını engelleyebilirsin.

3. Bilmediğin soruya hatta emin olmadığın soruya karşılık verme. Her yanlışın doğrularından götüreceğini unutma.

4. Paragraf sorularında evvel soruyu, daha sonra paragrafı oku. Böylelikle paragrafı okurken sorunun karşılığını içinde arayabilir, soruyu daha kolay çözebilirsin.

5. Küçük molalar vererek rahatla. Testler ortasındaki geçişler bunun için fırsat olabilir.

6. Bu ortalarda; oturuş formunu düzelt, ufak esneme hareketleri yap, derin nefes alarak nefes alma tertibini güncelle. Bunlar seni rahatlatacaktır.

7. İmtihanda maske takacağın için nefesin ehemmiyeti daha da artacaktır. Nefes alışverişini orta ara denetim etmende fayda var.

8. Düşük mümkünlük da olsa kaydırma riskin olduğunu unutma. Cevap anahtarını işaretlerken kitapçıktaki soru ile birebir mı, denetim et.

9. İmtihan öncesinde ve imtihan sırasında duyacağın telaş dozajında olursa imtihana odaklanmana katkı sağlar, seni motive eder. Yeniden de sen müspet olmayan ve kaygını artıran insanlardan bu süreçte uzak dur!

10. Bu imtihan, ne birinci ne de son olacak. Dünyanın sonu da değil. İmtihanın sonucu ne olursa olsun seni seven beşerler tekrar sevecekler. Bunu hiç unutma!

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir