Havuz ve deniz, bayan hastalıklarına davetiye çıkarıyor

Yaz aylarında havuz ve denizde vakit geçirilmesiyle birlikte bilhassa bayanlarda jinekolojik problemler da kendini göstermeye başlar. Bayanların, yaz aylarının kabusa dönmemesi için jinekolojik muayenenin ehemmiyetine vurgu yapan Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Süleyman Yeniocak, bu sayede hastalıkların daha erken teşhis edilerek tedavi mühletini kısaltabildiklerini tabir etti.

Yılda bir defa jinekolojik muayene değerli

Jinekolojik muayene her bayanın yılda bir sefer denetim gayeli yaptırması gerekli muayenedir. Bu sayede hastalıkların erken tanısı konulabilir. Jinekolojik muayene bayan hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılır. Jinekolojik muayene kısa süren bir muayenedir ve ağrı verici bir süreç değildir. Bu yüzden bayanların yılda bir keze mahsus jinekolojik muayene yaptırması oluşabilecek her türlü hastalığın önlenmesi ve erken teşhis için ehemmiyet taşımaktadır. Operatör Dr. Süleyman Yeniocak, bayanların büyük çoğunluğunun hastalık ortaya çıkınca jinekolojik muayene yaptırdığını, asıl kıymetli olanın hastalık oluşmadan önlem almak ve bu hususta erken davranmak olduğunu tabir etti. Bilhassa yaz aylarının baş göstermesiyle birlikte havuz ve denizde oluşabilecek enfeksiyonların bayanlarda hastalıklara yol açtığını belirtti. Yaz aylarında bayanlarda jinekolojik hastalıkların artmasının nedenlerinin;

– Havuz ve denizin içindeki pH pahasının uygun olmaması,

– Çok fazla kalabalıktan enfeksiyon oluşma riski,

– Havuzun temizleme sisteminin yetersiz olması,

– Havuzlardaki su sirkülasyonun kâfi düzeyde olmaması üzere durumlar olduğunu aktaran Süleyman Yeniocak, ıslak mayonun ise bu nedenlerin en başında geldiğini ve ıslak mayoyla durmanın mantar vb. hastalıklara yol açtığını söyledi.

Islak ve nemli mayoyla durmanın, vajinal enfeksiyonlar başta olmak üzere jinekolojik hastalara sebep olduğunu belirten Yeniocak, havuz ve denize girip çıkarken kesinlikle duş alınmasının enfeksiyonları önlediğini lisana getirdi.

Bayanlarda vajinalenfeksiyonların belirtileri; kaşıntı, berbat koku, mantar enfeksiyonları, şişlik, tahriş, hafif derecede kanama, kızarıklık, idrar yaparken zorlanma, lekelenme. Bu üzere durumlarda kesinlikle en kısa müddette bayan doğum uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Bayan hastalıklarında teşhis süreci

Bu hastalığın teşhis sürecinde birinci olarak hastanın hikayesi dinlenerek, yaşadığı hastalık ve şikayetler hakkında bilgi alınır. Bu basamaktan sonra hasta jinekolojik muayene masasına yatılarak muayene edilir. En kıymetli basamağı ise geçirilen hastalığın neden olduğu enfeksiyon çeşitli laboratuvarda ya da gerekliyse ultrasonla bulunmaya çalışılır. Hastanın deniz ya da havuzdan mikrop kapıp kapmadığı, ıslak mayoyla uzun mühlet durması ya da vajinal bölgenin duşta mikroplardan arındırılamaması üzere durumlar hastalıkları tetikleyebilmektedir. Bu noktada tedavi sürecinde en büyük işin hastaya düştüğünü söyleyen Yeniocak, bu yüzden hastanın enfeksiyonlu deniz ve havuzlara girmemesini lisana getirdi. Gerekirse bir mühlet deniz ve havuz üzere ıslak ve nemli ortamlardan vajinal bölgenin korunmasını vurguladı.

– Tedavi sürecinde, enfeksiyonlardan korunmak ve tedbir almak için;

– Havuz ve denizin kalabalık olduğu saatlerde mümkünse havuz ve denize girmekten kaçınılmalı,

– Bilhassa deniz ve havuzdan sonra duş alınmalı,

– Sabah saatlerinde havuz ve denizin daha pak olduğu sabah 09:00’la öğle 11:00 arsında deniz ve havuza girilmeli. Böylelikle güneşin makus ışınlarından da (UV ışınları) korunmuş olunur.

– Havuz ve denizin pH oranı da değerlidir. (Ph oranı düşük olan yerlerde asitlik fazla olur)

– Dingin ve kirli sularda, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizde yüzülmemeli,

– Plaj havlusu, bone, gözlük, terlik, bikini ve mayo üzere ferdî eşyalar ortak kullanılmamalı,

– Çok şiddetli yağmur sonrasında havuz ve denize girilmemeli. Zira bu enfeksiyonun ilerlemesine ve mikropların artmasına neden olabilir.

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir