Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir, Aşılar Bu varyanta Karşı Tesirli mi?

Tüm Dünya Koronavirüs’ün Delta ve Delta Plus varyantı ile baş etmeye çalışırken, artık de ortaya Lambda varyantı çıkmış durumda. Yeni bir SARS-CoV-2 varyantı olan Lambda varyantı hakkında çok fazla tartışma ve kimi sansasyonel manşetler ortaya çıktı. Pekala, bu mevzuda bilmeniz gerekenler neler? Lambda varyantı nedir; ne kadar tehlikeli?

Lambda varyantı, 14 Haziran 2021’de Dünya Sıhhat Örgütü’nün (WHO – DSÖ) “dikkat çeken varyant” izleme listesine girdi. Bu durum, virüsün bulaşıcılığının, hastalık şiddetinin, bağışıklıktan kaçışının arttığı veya bilinen genetik değişiklikler gösterdiği ve değerli sayıda enfeksiyona neden olduğu manasına geliyor.

Daha düzgün bilinen sıkıntılı varyantlar Alfa, Beta, Gamma ve Delta üzere pandeminin global halini etkileyecek derecede genetik değişikliklere uğrayan varyantlar ise “telaş verici varyant” olarak tanımlanıyor. Lambda varyantı şimdi bu kategoriye alınmış değil.

İsmini Yunan alfabesinin 11. harfinden alan Lambda varyantı, Aralık 2020’de Peru’da birinci kere tespit edildikten sonra en az 27 farklı ülkede ortaya çıktı. 15 Haziran 2021 tarihli bir WHO raporu, Lambda varyantının bilhassa Şili, Peru, Ekvador ve Arjantin’de olmak üzere birçok ülkede değerli topluluk bulaşma oranlarından sorumlu olduğunu belirtmekteydi. Peru’daki yetkililer, Nisan 2021’den bu yana sıralanan COVID-19 olaylarının yüzde 81’inin Lambda varyantı ile bağlı olduğunu bildirdi. İngiltere Halk Sıhhati tarafından bildirilene nazaran, 2 Haziran itibariyle hepsi denizaşırı seyahatle kontaklı olan altı varyant olayı da bildirdi.

Lambda varyantının spike proteini, virüsün konakçı hücrelere bağlanmak ve girmek için kullandığı “anahtar” olan reseptör bağlama alanı içinde L452Q ve F490S ismi verilen yeni mutasyonlara sahip.

Bu varyantla ilgili mevcut telaş, bu anahtar mutasyonların COVID-19 aşılarının aktifliğini etkileyip etkilemeyeceği. Şimdi hakemli olmayan iki ön çalışma, bu soruya yük veriyor ve her ikisi de farklı sonuçlara ulaşmış durumda (ve doğrulamak için daha fazla araştırmaya muhtaçlık var).

Santiago, Şili Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından 1 Haziran’da sıhhat bilimleri ön baskı sunucusu medRxiv’de yayınlanan birinci makale, kelam konusu Lambda varyantının spike proteininde bulunan mutasyonların, Şili’de yaygın olarak kullanılan Çin aşısı CoronaVac tarafından ortaya çıkarılan antikorlara karşı daha az hassas hale geldiği sonucuna vardı. New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi tarafından iki gün sonra yayınlanan ikinci bir makale ise bunun tam zıddını buldu ve “mevcut kullanımdaki aşıların lambda varyantına karşı kollayıcı kalacağı” sonucuna vardı.

Şimdilik, Lambda varyantı ve yeni enfeksiyon potansiyeli hakkında sağlam sonuçlara varmak için çok erken üzere görünüyor. Bununla birlikte, bu varyantın, bilim insanlarının ve sıhhat yetkililerinin muhakkak yakından takip edecekleri bir gelişme olduğu kesin.

Bu yazıyı paylaş:
winelilac:

Bu sayfa çerez kullanıyor