Sabah Uyandığınızda Çabucak Yanınızda Yırtıcı Bir Kedi Bulsanız Ne Yaparsınız?

Kedi severler için, sabah yatağa sokulmuş uyuklayan bir kedi ile uyanma ihtimali çok güzel görünebilir. Lakin, kelam konusu kedi bir serval ise (Leptailurus serval) durum değişiyor. Bu korkutucu senaryo, yakın vakitte Atlanta’da gerçekleşti. Bir bayan, sabah uyandığında yatağında büyük, egzotik bir kedi ile karşılaştı. Afrika’daki ülkelere has yabanî bir kedi çeşidi olan serval, ABD’de görülmesi pek mümkün olan bir hayvan değil.  

Servaller, çoklukla omuz yüksekliği 60 santimetreye kadar ulaşan, uzun bacakları olan ve havaya 1,5 metre kadar sıçrayabilen orta uzunluk yabanî kediler. Ayrıyeten benekleri de var. Kedigiller ortasında en büyük kulağa sahipler ve bu kulaklarının sağladığı hassas duyma duyusunu Afrika savanlarının uzun otlarında küçük avlarının hareketlerini duymak için kullanıyorlar.

Neyse ki olay, ne yatağında onu bulan bayanın, ne de servalin yaralanmasına neden olmadı. WHSV3’ün raporuna nazaran, serval muhtemelen bir evcil hayvan olarak tutuluyordu, lakin bu, Georgia eyaletinde yasak. Bu nedenle, mahallî yetkililer olay sonrası ortadan kaybolan hayvanı yakalamaya çalışıyorlar. Çünkü ne sahibine iade edilebilir, ne de tabiatta yalnız başına yaşamasına müsaade verilebilir.

Animal Yasal Defense Fund Kıdemli Yasama İşleri Müdürü Alicia Prygoski CNN’e verdiği demeçte, “Onu yakaladığımızda, hayatının geri kalanını uygun bir ömür alanında yaşayabileceği bir sığınağa yerleştirilmesini ayarlamaya çalışacağız” diyor.

Bu yazıyı paylaş:
winelilac:

Bu sayfa çerez kullanıyor