Şahsa Özel Gürültü Engelleme: Huawei FreeBuds 4 İncelemesi

Geçtiğimiz hafta Huawei bir basın toplantısı düzenlemiş ve bu toplantıda yeni eserlerini tanıtmıştı. Yeni ailede hakikaten değerli modelleri göreceğiz ve bilindiği üzere şirketin Harmony OS işletim sistemine sahip yeni ekosistemi ile tanışacağız. Bunlara daha vakit var, eserler elimize geçtikçe hepsinden sizlere farklı ayrı olarak ayrıntılıca bahsedeceğiz, fakat bugünkü mevzumuz Huawei’nin yeni FreeBuds 4 kulaklığı. Yeni kulaklığında yeni özellikleri getiren şirket, böylelikle FreeBuds kulaklık ailesini genişletmeye, özelleştirmeye ve daha güzel müzik yolunda kullanıcılarının beklentilerine yanıt vermeye devam ediyor.

Bireye Özel Gürültü Tedbire Özelliği

Yeni FreeBuds modelinde bunun için bireye özel gürültü tedbire özelliği getiren şirket, Open-fit Etkin Gürültü Tedbire özelliğini bu modelinde sunuyor. Open-fit tasarım, hava basıncının eşit kalmasını sağlarken, kıymetli çevresel seslerin duyulabilmesine imkan tanıyor. Böylelikle kulağınızda bir kulaklık yokmuş rahatlığında gün uzunluğu hareket edebiliyor, fakat birebir vakitte müziğin tadını etraf gürültülerinden arınmış halde çıkarabiliyorsunuz. Yalnızca bu da değil; FreeBuds 4‘ün yeni jenerasyon gürültü engelleme özelliğiyle bir arada her kullanıcıya özel hazırlanan gürültü engelleme modu sağlanıyor. Kulaklık, kulak içi formunuz ve kulaklıklarınızı nasıl taktığınızı algılamak için uyarlanabilir kulak eşleştirme teknolojisini kullanıyor ve bunun akabinde da optimum düşük frekanslı ses azaltma elde etmek için çeşitli gürültü modları ortasından seçim yaparak en düzgün performansı almanızın önünü açıyor.

Kolay Dokunuşlarla Pratik Kullanım

Kulaklığın gürültü tedbire özelliğini kolay dokunuşlarla açıp kapatmanız mümkün. Sağ kulaklık üzerine basılı tutarak gürültü tedbire modunu ayarlayabiliyorsunuz. Her 2 kulaklığın da üzerinde dokunmaya hassas sensörler yer alıyor. Böylelikle telefonunuza gelen aramaları cevaplayabiliyor, müziği oynatıp duraklatabiliyor, gürültü engelleme özelliğine erişebiliyor ya da kulaklık üzerinde parmağınızı kaydırarak sesi açıp kısabiliyorsunuz. Tüm bu işlevleri, telefonunuza indireceğiniz Huawei AI Life uygulaması üzerinden belirlemeniz mümkün.

Uygulama üzerinde ayrıyeten daha pek çok ayrıntı yer alıyor. Mesela ses kalitesini değiştirebiliyor, kulaklığın ses alma modunu, ortam gürültüsüne nazaran optimize edebiliyorsunuz. Ayrıyeten HD Aramalar kısmından sesli aramaların netliğini artırmanız mümkünken, EQ efektlerini de basları ya da tizleri yükseltebilecek formda ayarlayabiliyorsunuz.

Kulaklığı birinci defa telefonunuzla eşleştirirken de kullanacağınız AI Life uygulaması hakikaten çok kullanışlı ve birinci kuşaktan bu yana kıymetli ölçüde yeni özelliklerle donatıldı. Böylelikle artık daha fonksiyonel hale büründü. Uygulama üzerinden kulaklığın eşleştirmesi epey pratik. Uygulamayı ve kulaklığın kapağını açtığınız anda eşleşiyorlar ve bu sayede eşleştirme sıkıntısının önüne geçiliyor.

Gelişmiş Müzikal Performans

Telefonunuzla Bluetooth 5.2 üzerinden ilişki kuran FreeBuds 4, böylelikle müzik performansında gecikme yaratmadığı üzere oyunlarda da bunu destekliyor. Oyun oynarken, senkronize 150 ms düşük gecikme ile oyun esnasından rastgele bir gecikmeyi fark etmiyorsunuz, büsbütün senkronize biçimde ses iletimi elde edebiliyorsunuz.

İçeriğinde 14.3 mm‘lik dinamik şoförlerin kullanıldığı kulaklığın ses performansından bahsederken atlamamamız gereken değerli noktalardan biri 48kHz bedelinde HD yüksek kaliteli kayıt ve 40kHz yüksek frekans aralığı sağladığı olacak. FreeBuds 4, sıradan kulaklıklardan 4 kat daha geniş frekans aralığı sağlayabiliyor ve bu sayede sahnesi geniş, güçlü detaylara sahip müzik iletimi yapabiliyor. Kulaklığı kullandığımız müddet içinde bilhassa bu performansından bir oldukça mutlu kaldığımızın altını çizmemiz lazım. Yeniden az evvel de bahsettiğimiz EQ efektleri kısmından ses üzerinde de oynayarak, basları ve tizleri yükseltebilmeniz de epeyce beğenilen bir ayrıntı olmuş. Bilhassa bu tip kulaklıklarda bas sesleri hissedemediğinden şikayetçi olanlar bu özellikten çok faydalanacaklar kanısındayız.

Açık-Fit Tasarım

Bu ortada şu ana kadar pek bahsetmedik, fakat kulaklığın dizaynına da bir parantez açmak lazım. En az daha evvel incelediğimiz öteki FreeBuds modelleri üzere hayli şık bir dizayna sahip olan FreeBuds 4, elimizde Gümüş Orman ismi verilen renk ile bulunuyor. Mat kaplamasıyla dikkat alımlı dururken, bu sayede yüzeydeki parmak izlerinin de önüne geçilmiş. Lakin illa parlak olsun isteyenlere özel Seramik Beyaz renk seçeneği de bulunuyor.

Şarj kutusuyla birlikte çok hafif olan FreeBuds 4, yalnızca 45 gram yükünde. Kulaklıklar ise yok denecek kadar hafif, yalnızca 4.1 gram tartısında. Açık kesim dizaynıyla bir arada de aslında silikon başlıklı kulaklık dizaynlarını beğenmeyenlerin bir oldukça güzeline gideceğini düşünüyoruz.

Uzun Pil Ömrü

FreeBuds 4’ün pil ömrü de evvelki modeller üzere ziyadesiyle uzun. Şarj kutusuyla birlikte toplamda 22 saate kadar çalma mühleti sunan FreeBuds 4, yalnızca kulaklıkla ise 4 saate kadar pil ömrü gösterebiliyor. Pili tüketirken uzun, şarj ederken ise epey kısa bir müddet karşımıza çıkıyor. Sadece 15 dakikalık şarjla 2.5 saate kadar ses çalabilecek kadar şarj olan FreeBuds 4, tam kapasiteye ise 1 saat içinde ulaşabiliyor.

Sonuç

Sonuç olarak FreeBuds 4, serinin yabancı olmadığı performansı yeni özelliklerle donatarak bir adım öteye taşımayı başarmış bir kulaklık modeli. Huawei’nin bu kulaklıkta akıllı uyarlanabilir kulak eşleştirme ve gürültü tedbire özelliklerine eğilmiş olması, FreeBuds 4’ü özel kılıyor. Ayrıyeten artık AI Life uygulamasıyla birlikte kulaklık üzerinde daha fazla hakimiyete sahibiz. Bunlar pratikçe çok faydalı olacak avantajlar. Ses performansı ve pil ömrü de çokça mutlu edici çeşitten. O manada güzel bir kulak içi kulaklık arayan ve bunun sonucunda FreeBuds 4’ü tercih edecekler bir oldukça mutlu kalacaklar diye düşünüyoruz. FreeBuds 4’ün fiyatı ise 1399 TL olarak belirlenmiş durumda ve şu an Huawei Online Mağaza’da satışta.

CHIP Online Notu: %90

+ Açık-Fit tasarım
+ Uyarlanabilir gürültü tedbire özelliği
+ Ses performans
+ Temas kolaylığı
+ Huawei AI Lite geliştirmeleri
+ Bas ve tiz modu
+ Yüksek frekans aralığı
+ Uzun pil ömrü
+ Süratli şarj özelliği

FreeBuds 4 Teknik Özellikleri

  • Şoför 14.3 mm
  • Temas Bluetooth 5.2
  • Pil Kapasitesi 30 mAh (kulaklık başına) / 410 mAh (şarj çantası)
  • Çalma Mühleti 22 saate kadar
  • Süratli Şarj Müddeti 15 dakika
  • Şarj Müddeti 1 saat
  • Şarj İlişkisi USB-C
  • Gürültü Engelleme Var
  • Boyutlar 41.4 x 16.8 x 18.55 mm
  • Yük 4.1 gr. / 45 gr. (kılıf)

ADVERTORIAL

Bu yazıyı paylaş:
winelilac:

Bu sayfa çerez kullanıyor