Sparkle, Nibble’ı Kuzey Avrupa’ya Genişletiyor

İtalya’nın birinci memleketler arası servis sağlayıcısı ve birinci on global operatör ortasında yer alan Sparkle, Sparkle CEO’su Elisabetta Romano ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Manlio Dİ Stefano ortasında Palermo’daki Sicilya Hub’da düzenlenen toplantıda Nibble ağının kuzey Avrupa’ya genişletildiğini duyurdu.

Nibble, Sparkle’ın “Yazılım-Tanımlı” teknolojiye dayanan yeni Avrupa ağı. 6.500 km’lik bir fotonik -omurga üzerine inşa edilen ağ, bugün Sparkle’ın Sicilya’daki iki büyük denizaltı iniş istasyonunu, Palermo ve Catania’yı, batıda Milano, Marsilya, Frankfurt ve Paris ile doğuda Atina, İstanbul ve Tel Aviv ile birbirine bağlıyor.

Farklı fiber optik omurgalar üzerine şurası temas, azamî güvenilirlik ve en son DWDM teknolojileri sayesinde, yüksek performans, düşük gecikme mühleti ve piyasada mevcut olan en yüksek suratlar ile hem şirketlerin hem de operatörlerin artan talebini karşılamak için ölçeklenebilir ve garantili hizmetler sunuyor.

Temmuz 2021- prestiji ile Nibble, Londra, Amsterdam ve Brüksel’i birbirine bağlayarak kuzey Avrupa’ya 6.300 km daha genişleyecek ve böylelikle Akdeniz havzasından Avrupa’ya kesintisiz temas için yedekli ağ mimarisi ile toplam 12.800 km uzunluğa ulaşacak.

Sparkle CEO’su Elisabetta Romano, “Sparkle, İtalya’nın Avrupa ve Akdeniz’deki liderliğini yine teyit ederek global telekom bölümünde öncü rolünü bir sefer daha kanıtlıyor” dedi ve ekledi, “Bugün müşterilerimize kesintisiz, inançlı ve yüksek emniyetli kapasite hizmetlerinin anında aktifleştirilmesini sunabiliyoruz.” diye belirtti.

İş ve dijitalden sorumlu Dışişleri Müsteşarı Manlio Di Stefano, “Sparkle üzere bir İtalyan harikalığının konuğu olmaktan memnuniyet duyuyorum ve ülkemizin giderek daha fazla istek gören bu stratejik alanda Avrupa ve memleketler arası pazarın ön saflarında kalması için onlarla ve tüm İtalyan ICT dalıyla çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Sicilya Merkezi’ndeki toplantı, birebir vakitte Nibble için 24 saat kontrol merkezi olarak da hizmet veren ve yakın vakitte yenilenen Ağ İşletim Merkezi’ni (NOC) ziyaret etmek için bir fırsat oldu.

Böylelikle Sicilya Merkezi, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’ya yakınlığı ve Sicilya’da sonlanan tüm memleketler arası kablolarla irtibatı sayesinde Sparkle ağının teknolojik kalbi, zekası ve Akdeniz’deki İnternet trafiğinin ana değişim noktası olduğunu doğrulamaktadır.

2022’ye kadar Sicilya Merkezi tıpkı vakitte, karasal kablolara kıyasla %50’ye varan gecikme azalması ile Sicilya’yı Cenova ve Milan ile bağlayarak Tiren Denizi’ni geçecek olan yeni çoklu fiber denizaltı kablosu BlueMed‘in de iniş noktası olacak.

Bu yazıyı paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir